Ten dodatek pozwala użytkownikom przeglądarki Chrome informować Google, że odwiedzana przez nich strona nie jest godna zaufania

Firma zwróciła się w tym tygodniu do użytkowników jej przeglądarki Chrome o pomoc w identyfikowaniu złośliwych i podejrzanych stron. Mogą to robić pobierając dedykowany do tego celu desktopowy dodatek noszący nazwę Suspicious Site Reporter.

Dodatek dodaje do przeglądarki dodatkową ikonę. Klikając go użytkownik sygnalizuje, że według niego odwiedzana przez niego w tym momencie strona nie jest godna zaufania. Do akcji wchodzi wtedy opracowana przez Google technologia Safe Browsing, który weryfikuje tę informację i w razie pozytywnej odpowiedzi umieszcza stronę na liście stron, które nie są godne zaufania.

Technologia ta ma szersze zastosowanie, ponieważ deweloperzy mogą podłączać taką stronę do projektowanych przez siebie aplikacji za pośrednictwem specjalnego interfejsu API, chroniąc w ten sposób użytkowników takiej aplikacji przez zgubnymi skutkami odwiedzania złośliwych stron. W momencie próby odwiedzenia takie strony, oczom użytkownika przeglądarki Chrome pojawia się komunikat "Deceptive site ahead" oraz tekstowa wiadomość objaśniająca dokładnie, co to oznacza.

Zobacz również:

Dodatek Suspicious Site Reporter można pobierać z tej strony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200