Ten chmurowy system neuromorficzny może pomóc zwalczyć koronawirusa

Intel ogłosił wczoraj ukończenie działającego w chmurze system Pohoiki Springs. Jest to neuromorficzny system badawczy wykorzystujący możliwości obliczeniowe aż 100 milionów neuronów, który może włączyć się do walki z koronawirusem.

Obliczenia neuromorficzne to całkowite nowe, inne od dotychczasowego podejście do architektury komputera. Celem jest zastosowanie najnowszych informacji z dziedziny neurobiologii, aby stworzyć układy, których działanie mniej przypomina tradycyjne komputery, a bardziej zasadę działania ludzkiego mózgu.

System zostanie udostępniony członkom Intel Neuromorphic Research Community (INRC), zwiększając ich możliwości rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów przy pomocy architektury neuromorficznej.

Zobacz również:

  • Na rynku pojawił się pierwszy router Wi-Fi 7
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą

Pohoiki Springs to największy opracowany do tej pory system obliczeń neuromorficznych firmy Intel. W jego obudowie wielkości pięciu standardowych serwerów rackowych mieści się 768 neuromorficznych procesorów badawczych Loihi.

Działanie procesorów Loihi zostało zainspirowane funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. Podobnie jak mózg, Loihi może przetwarzać niektóre wymagające zadania nawet 1000 razy szybciej i 10 000 razy wydajniej niż konwencjonalne procesory. Pohoiki Springs to kolejny krok w rozwoju tej architektury, pozwalający ocenić jej potencjał w zakresie rozwiązywania nie tylko zagadnień związanych z AI, ale także szerokiej gamy zadań trudnych obliczeniowo.

Naukowcy Intela uważają, że ekstremalna równoległość i asynchroniczność systemów neuromorficznych może zapewnić znaczny wzrost wydajności przy radykalnie obniżonym poziomie poboru mocy w porównaniu z najbardziej zaawansowanymi konwencjonalnymi komputerami dostępnymi obecnie na rynku.

Badacze Intela i INRC zademonstrowali zdolność Loihi do rozpoznawania gestów w czasie rzeczywistym, czytania pisma zapisanego alfabetem Braille’a przy użyciu nowatorskiej sztucznej skóry, orientowania się według wyuczonych punktów orientacyjnych i uczenia się nowych wzorów zapachów - a wszystko to przy zużyciu zaledwie dziesiątek miliwatów mocy - wartości śmiesznie małej w porównaniu z komputerami wykorzystującymi konwencjonalną architekturę.

Dzięki 100 milionom neuronów, Pohoiki Springs zwiększa możliwości przetwarzania Loihi do poziomu możliwości mózgu małego ssaka, co stanowi ważny krok na drodze do wykorzystania systemów neuromorficznych do znacznie bardziej wymagających zadań. System ten stanowi podstawę autonomicznej, połączonej przyszłości, która będzie wymagać nowego podejścia do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.

Systemy neuromorficzne Intela, takie jak Pohoiki Springs, są wciąż w fazie badań i nie mają na celu zastąpienia konwencjonalnych komputerów. Zamiast tego stanowią dla naukowców narzędzie do opracowania i wypróbowania nowych algorytmów inspirowanych budową i działaniem układu nerwowego, zdolnych do przetwarzania w czasie rzeczywistym, rozwiązywania problemów, adaptacji i uczenia się.

Członkowie INRC będą uzyskiwać dostęp do aplikacji w Pohoiki Springs i budować je za pośrednictwem chmury przy użyciu pakietu Intel Nx SDK i komponentów oprogramowania opracowanych przez społeczność.

Źródło: Intel

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200