Ten chiński smartfon może wymieniać dane tekstowe z satelitami

Można się zastanawiać czy to przypadek, ale dzień po tym jak Apple zaprezentował smartfon iPhone 14 zdolny nawiązywać bezpośrednią łączność z satelitami, podobne rozwiązanie pokazała firma Huawei, wprowadzając taką usługę do smartfona Mate 50.

Grafika: Huawei

Smartfony Mate 50 komunikują się z chińskimi satelitami wspierającymi własny system nawigacji satelitarnej, który nosi nazwę Beidou. Wysyłanie wiadomości tekstowych za pośrednictwem sygnału satelitarnego – bo taką możliwość oferują smartfony Mate 50 - to nic nowego, jednak Huawei chwali się tym, że wdrożył taką usługę po raz pierwszy do swoich smartfonów konsumenckich. Użytkownicy mogą to robić za pomocą specjalnej aplikacji, której częścią składową jest mapa informująca drugą stronę, gdzie aktualnie znajduje się użytkownik smartfona i jaką trasę przebył od momentu, gdy stracił połączenie komórkowe.

Jednak w opinii analityków ta nowa satelitarna funkcja nie spowoduje, że kondycja finansowa firmy Huawei ulegnie znaczącej poprawie. Chodzi o to iż od momentu, gdy Stany Zjednoczone odcięły chińską firmę od podstawowych usług oferowanych przez system Androida i zablokowały dostawę chipów, boryka się ona z kłopotami. Dość powiedzieć, że została ona ostatnio wypchnięta na chińskim rynku z pierwszej piątki. Stało się to za sprawą firmy Apple, która opanował 13% chińskiego rynku, spychając Huawei na szóste miejsce.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Pentagon dostarczy Ukrainie kolejną partię terminali Starlink
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Tak jak rozwiązanie Apple dostępne jest tylko w USA i Kanadzie, tak satelitarny system Huawei działa tylko w Chinach. I na koniec kilka słów o samym smartfonie Maze 50. Zawiera on kamerę o zmiennej przysłonie – a nie bazuje na oprogramowaniu, jak ma miejsce w przypadku większości smartfonów – oraz klasyczną fizyczną migawkę. Jest przy ty wodoodporny – spełniając wymogi stawiane przez standard IP68 i ma wbudowany wyświetlacz OLED o przekątnej 6,74 cala. Huawei nie instaluje w nim żadnego z firmowych układów Kirin, a procesor Snapdragona 8 Gen 1. Smartfon obsługuje przy tym wyłącznie sieci 4G.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200