Ten bałwanek jest mniejszy od ludzkiego włosa

Zima jak na razie nie jest dla nas łaskawa i śniegu jest jak na lekarstwo. A Święta Bożego Narodzenia za pasem i dobrze byłoby ulepić bałwana i postawić go sobie przed oknem. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że nie będzie to możliwe, prezentujemy wirtualnego bałwana, a właściwie nanobałwanka. Jest to najmniejszy bałwanek, jaki został kiedykolwiek stworzony przez człowieka, gdyż jest 25 razy mniejszy od średnicy..............ludzkiego włosa.

Bałwan został stworzony przez naukowców pracujących w Londynie w Western University (ale nie tego angielskiego Londynu, ale miasta noszącego identyczną nazwę, które znajduje się w Kanadzie). Ich dzieło to prawdziwy majstersztyk. To figura przedstawiająca bałwana, mająca wysokość 0,003 milimetra. Oznacza to, że bałwan jest 25 razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa. A średnica typowego ludzkiego włosa to ok. 75 mikronów.

Pomimo tego, że bałwan jest tak mały, widać wyraznie jego oczy, nos, usta (które są uśmiechnięte od ucha do ucha, chociaż samych uszu nie widać) i ręce. Bałwan nie jest oczywiście zrobiony ze śniegu, ale z materiału noszącego nazwę silika (rodzaj żelu krzemionkowego). Został “wyrzeźbiony” przy użyciu mikroskopu elektronowego i precyzyjnego litografu. Ręce i nos zostały „dolepione” i były wcześniej uformowane z cząsteczek platyny. Wesołych Świąt.

Zobacz również:

  • Cyfrowe rzemiosło
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200