Tempo budowy tego superkomputera robi wrażenie

Ten superkomputer powstał w iście ekspresowym, można powiedzieć rekordowym tempie. Firma Nvidia poinformowała bowiem opinię publiczną w czwartym kwartale zeszłego roku, że przystępuje do budowy superkomputera wartego prawie 52 mln USD, który stanie się najszybszym tego rodzaju systemem obliczeniowym w Wielkiej Brytanii, bo tam zostanie zainstalowany. Nie minęło pięć miesięcy, a superkomputer Cambridge-1 już pracuje i jest obecnie przed oddaniem do eksploatacji intensywnie testowany.

Cambridge-1

To rekordowe, warte odnotowania tempo, ponieważ większość superkomputerów znajdujących się obecnie na liście Top500 potrzebowała średnio kilku lat od planowania koncepcji do ostatecznej budowy. Tym razem mamy do czynienia z tempem, który warto odnotować.

Superkomputer zajmuje sporo miejsca i został zainstalowany w mieście Harlow, w budynku należącym do firmy kolokacyjnej Kao Data, w którym zajmuje trzy sale, wszystkie wyposażone w oddzielne systemy zasilania i klimatyzacji. W każdej sali znajdują się 24 szafy mające wielkość dużej lodówki oraz tysiące światłowodów łączących poszczególne systemy.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Frontier i Aurora na pierwszych miejscach listy TOP500
  • Jak szybciej trenować AI?

Na tak ekspresowym tempie zaważył chyba w tym przypadku fakt, że superkomputer będzie wykorzystywany do obliczeń medycznych i w obliczu zagrożenia jaki stwarza koronawirus, inżynierowie z firmy Nvidia rzucili na szalę wszystkie siły, aby ruszył jak najszybciej.

Superkomputer Cambridge-1 został zaprojektowany tak, aby mógł obsługiwać aplikację wykorzystujące dwie wiodące obecnie technologie IT: sztuczna inteligencja i maszynowe uczenie. System zawiera 80 akceleratorów DGX A100. Ponieważ każdy akcelerator ma moc obliczeniową podobną do tej, jaką oferuje pięć silnych procesorów, całkowitą wydajność superkomputera Cambridge-1 szacuje się na nieco ponad 8 petaflopsów (benchmark Linpack). Daje mu to na liście Top500 miejsce pod koniec trzeciej dziesiątki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200