Telia zbuduje w Polsce sieć transmisji danych

Przez Polskę przebiegał będzie jeden z odcinków budowanej przez operatora sieci teletransmisji Viking. W Warszawie Telia zamierza również zbudować centrum danych, co pozwoli szwedzkiej firmie na świadczenie w Polsce usług kolokacyjnych.

Telia International Carrier (Telia IC) podjęła decyzję o włączeniu Polski do sieci teletransmisji danych Viking. Obejmuje ona Europę (włącznie z europejską częścią Rosji) i USA, a jej długość wynosi 40 tys. km. Jest to jedna z największych sieci IP na świecie. W Polsce zostaną zbudowane łącza między Pragą i Warszawą oraz Berlinem i Warszawą. Będą one przechodziły odpowiednio przez Kraków oraz Wrocław i Poznań. Inwestycja, która rozpocznie się w III kwartale 2001 r., ma się zakończyć w 2002 r.

Telia IC zamierza w Warszawie zbudować swoje centrum danych, co pozwoli jej na świadczenie na polskim rynku usług kolokacji.

Zobacz również:

  • Te proste wskazówki ułatwiają zadanie rozbudowy firmowej sieci Wi-Fi

<b>Szerokopasmowa sieć IP</b>

Telia IC układa zazwyczaj 6-12 kabli, w których każdy ma 192 włókna światłowodowe. Telia IC zestawi na potrzeby Vikinga jedynie część łączy, co i tak pozwoli jej na oferowanie usług wymagających przepustowości od 2 Mb/s do 10 Gb/s. W 2002 r. Telia IC zamierza osiągnąć pozycję trzeciego pod względem wielkości operatora sieci teletransmisji danych w Europie. Tylko w sieci IP Telia IC implementuje obecnie platformę MPLS (Multiprotocol Label Switching).

Przy budowie sieci Viking Telia po raz pierwszy zastosowała tzw. fiber swap. Jest to barterowa wymiana 1:1 odcinków światłowodów z innymi operatorami. W ten sposób bez dokonywania jakichkolwiek inwestycji Telia może dysponować własną siecią w USA. W zamian przekazała część swoich łączy w Europie na potrzeby operatorów amerykańskich. Swaping będzie również stosowany w przypadku łączy znajdujących się w Polsce.

<b>Łącze międzykontynentalne</b>

Łączność między Europą a USA zostanie zrealizowana dzięki udziałowi Telii w konsorcjum TAT-14, które w ubiegłym tygodniu skończyło budowę transatlantyckiej sieci IP w topologii ring o łącznej przepustowości 640 Gb/s. Koszt jej budowy przekroczył 1,3 mld USD.

Telia International Carrier istnieje od 2000 r. jako spółka w 100% zależna od Telia AB. Swoją działalność koncentruje wokół transmisji "liczby rozmów telefonicznych", telefonii IP, tranzytu IP, kolokacji oraz zapewniania łączności internetowej dla dużych firm i dostawców Internetu. W warszawskim biurze Telia IC pracuje 20 osób. Największym klientem Telia IC w Polsce jest NASK.

***

<b>Netia bez Szwedów?</b>

Marianne Nivert, prezes Telia AB, stwierdziła, że firma nie wyklucza wycofania się z inwestycji w Netię Holdings, największego w Polsce niezależnego operatora telekomunikacyjnego. Telia jest największym zagranicznym udziałowcem firmy Netia. Decyzje Telii zależą obecnie od postawy Urzędu Regulacji Telekomunikacji i tego, czy instytucja ta sprawi, że rozwiązania prawne liberalizujące polski rynek telekomunikacyjny zostaną wprowadzone w życie, czyniąc go konkurencyjnym. Szwedzi wyrażają też rozczarowanie działalnością Netii w zakresie rozwoju usług dodanych, w tym stworzeniu konkurencyjnej oferty dostępu do Internetu dla klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200