Telia inwestuje w infrastrukturę

Do końca 2002 r. operator rozbuduje sieć w Polsce. Powstanie sześć nowych węzłów dostępowych i 2, 3 nowe łącza międzynarodowe.

Telia International Carrier (Telia IC) rozpoczęła przygotowania do otwarcia polskiego rynku telekomunikacyjnego w 2003 r. Firma w ciągu roku wybuduje w Polsce sześć nowych węzłów dostępowych w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Szczecinie. Obecnie działa tylko jeden w Warszawie. Jako pierwszy - na przełomie 2001 r. i 2002 r. - zostanie uruchomiony węzeł w Poznaniu.

Przedstawiciele firmy nie chcieli ujawnić kosztów tych inwestycji. Zapewne mają one umożliwić oferowanie po 1 stycznia 2003 r. usług międzynarodowej transmisji danych i głosu. W przyszłym roku bowiem skończy się monopol Telekomunikacji Polskiej SA na telefoniczne połączenia międzynarodowe.

Polski oddział Telii wybuduje także dwa kolejne łącza międzynarodowe. Pierwsze z Warszawy do Pragi, drugie ze Szczecina do Hamburga. Będzie to czwarte łącze z Niemcami. Szacunkowy koszt budowy takiego łącza (o długości 400-500 km) wynosi 100 mln zł. Dzięki temu firma ma zamiar zamknąć tzw. ring swojej sieci Viking, łączący miasta w Polsce, Czechach i Niemczech (Warszawa-Praga-Lipsk-Berlin-Warszawa). Być może powstanie także łącze z Ukrainą, które docelowo miałoby połączyć Warszawę z Moskwą. W roku 2002 ma powstać oddział Telii na Ukrainie.

Telia IC układa zazwyczaj 6-12 kabli, w których każdy ma 192 włókna światłowodowe. Tymczasem firma zestawia na potrzeby sieci Viking jedynie część łączy, co i tak pozwala jej na oferowanie usług wymagających przepustowości od 2,5 Mb/s do 10 Gb/s. Sieć szkieletowa firmy jest budowana w technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), która pozwala nawet na szesnastokrotne zwiększenie jej przepustowości bez konieczności układania nowych światłowodów.

"Polski rynek internetowy rośnie bardzo szybko. Nie ma co prawda oficjalnych statystyk, szacuje się jednak, że z roku na rok zwiększa się on dwukrotnie. Nasze przychody w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły pięciokrotnie. W 2001 r. będą wyższe o 50% i to pomimo znacznego spadku cen na usługi międzynarodowej transmisji danych. Koszt łącza międzynarodowego spadł od 1999 r. prawie dziesięciokrotnie" - mówi Adam Sawicki, prezes zarządu Telia International Carrier.

Główni klienci Telia IC w Polsce to: Telekomunikacja Polska SA, NASK, Crowley Data Poland i ProFuturo. Kierownictwo firmy szacuje, że ma ok. 50-proc. udział w polskim rynku międzynarodowej transmisji danych. Przychody Telia IC w 2001 r. na świecie wyniosą ok. 450 mln USD (400 mln USD rok wcześniej). Wzrost zostanie osiągnięty głównie dzięki rozwojowi firmy w Europie Środkowej i Wschodniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200