Telewizory od Intela opóźnione

Intel poinformował o opóźnieniu premiery rynkowej procesorów LCOS, które pozwolić mają na produkowanie względnie tanich telewizorów wielkoekranowych, pozwalających na wyświetlanie obrazów o wysokiej rozdzielczości. Wcześniej zakładano, że chip o roboczej nazwie Cayley zadebiutuje na rynku pod koniec 2004 r.

Rzeczniczka koncernu, Shannon Lobe poinformowała, że władze koncernu zdecydowały się na przełożenie debiutu rynkowego układów Cayley. Intel ma już gotowy chip Cayley o rozdzielczości megapiksela (1280 x 720 pikseli) - próbki trafiły już nawet do producentów telewizorów. Problem w tym, że chipy o analogicznych parametrach dostarcza już producentom firma Texas Instruments. Dlatego też Intel zdecydował się na 'przeskoczenie' etapu jednego megapiksela i dostarczenie klientom układu LCOS o wyższej rozdzielczości (2 megapikseli - 1920 x 1080 pikseli) - zanim podobny produkt wprowadzi na rynek TI. Intel już pracuje nad takim chipem, nie wiadomo jednak na razie, kiedy można się spodziewać pierwszy efektów tych prac.

Co to jest LCOS?

Skrót LCOS oznacza Liquid Crystal on Silicon - technologia ta jest w pewnym sensie połączeniem technologii LCD i DLP. Tu potrzebne jest krótkie wyjaśnienie - w technologii LCD do generowania obrazu wykorzystuje się matryce ciekłokrystaliczne. Ciekłe kryształy są przyporządkowane - jeden na każdy piksel. Światło przechodzi przez panele (najczęściej trzy - czerwony, zielony i niebieski), a ciekłe kryształy poddane modulacji elektrycznej przepuszczają lub blokują wiązkę przechodząca następnie przez obiektyw.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

DLP działa na innej zasadzie. Jest to technologia korzystająca z milionów mikrolusterek, które odchylając się maksymalnie o 12 stopni (sterowane są poprzez moduły pamięci SDR bądź DDR), odbijają światło, które przepuszczone przez wirujący, kolorowy filtr tworzy obraz widoczny na ekranie.

LCOS łączy obie te technologie. Ciekłe kryształy są jednak umieszczone na odbijającej powierzchni luster, a więc jest to technologia odbijająca, a nie przepuszczająca światło. Także w tym wypadku ciekłe kryształy przepuszczają lub odbijają światło, tyle że nie przechodzi ono przez panel, lecz odbija się od powierzchni lustra.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszej relacji z tegorocznej edycji targów Consumer Electronic Show - 'Telewizory made by Intel?'

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200