Telewizje i WWW

Intel zawarł porozumienie z producentami telewizyjnymi, firmami on-line oraz producentami komputerów osobistych dla połaczenia technologii telewizyjnych z World Wide Web.

Intel zawarł porozumienie z producentami telewizyjnymi, firmami on-line oraz producentami komputerów osobistych dla połaczenia technologii telewizyjnych z World Wide Web.

Technologia Intercast Intela korzysta z nie używanego w konwencjonalnych programach telewizyjnych odcinka czasu wygaszenia pionowego (vertical blanking interval - VBI). Jest to ciemna pionowa linia, którą użytkownicy telewizora mogą zobaczyć, gdy ich odbiornik jest źle dostrojony. VBI jest już używane od kilku lat w tekstowych usługach telewizyjnych. Intel i jego partnerzy proponują nowy przemysłowy standard PC, który umożliwiłby użytkownikom połączenie przez VBI usług on-line, telewizji oraz stron Web.

Sygnał VBI ma zawierać strony Web stworzone w języku Hypertext Mark-Up Language (HTML) wyświetlane w okienku wideo o takiej samej rozdzielczości jak nagrania na kasety VHS. Użytkownicy będą mogli także używać modemów do łączenia się między stronami Web udostępnianymi przez firmy telewizyjne a resztą Web. W efekcie klienci otrzymają strony Web w telewizji lub telewizję kablową z funkcjami Web we własnym komputerze PC.

Intel zamierza sprzedawać Intercast producentom sprzętu komputerowego jako kolejną funkcję multimedialną. Intercast uzupełni przeglądarki WWW o okno z telewizją oraz pamięć podręczną stron Web. Prędkość transmisji danych ma wynosić 28,8 Kbps. Dzięki temu, że kanał danych można zapełniać przez cały czas ilość dostępnych do przesyłania danych będzie ogromna.

Intel nie ujawnił cen, ale producenci sprzętu twierdzą, że system komputerowy wraz z Intercast może kosztować użytkowników dodatkowo ok. 200-300 USD. Pierwsze komputery z technologią Intercast oraz pierwsze transmisje Intercast mają pojawić się w USA w połowie przyszłego roku. W Europie systemy wejdą na rynek nieco później, co związane jest z odmiennym standardem TV.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200