Telewizja mobilna w Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa od 1 października br. będą mogli oglądać przekaz telewizyjny na ekranach swoich telefonów komórkowych. Usługę telewizji mobilnej, bazującą na platformie BT Movio, uruchomi operator Virgin Mobile.

Udostępniając użytkownikom nowe usługi Wielka Brytania dołączy do innych państw europejskich, które obecnie testują telewizję mobilną (np. Polska) lub korzystają już z jej oferty (np. Niemcy). Technologia ta jest również szeroko rozwijana w krajach azjatyckich.

W Wielkiej Brytanii początkowo będą rozsyłane cztery programy telewizyjne (BBC1, ITV1, specjalna wersja Kanału 4 i wywodzący się z niego program rozrywkowy E4). Dotychczasowi klienci operatora Virgin Mobile, którzy opłacają abonament telekomunikacyjny w wysokości nie mniejszej niż 25 funtów na miesiąc, będą zwolnieni z opłat za nowe usługi mobilne. Pozostali użytkownicy zapłacą 5 funtów na miesiąc za korzystanie z telewizji mobilnej. Na rynku dostępny jest już jeden z pierwszych modeli telefonów, umożliwiających odbiór tego typu usług (model Lobster produkcji High Tech Computer).

Komercyjne wdrożenie telewizji mobilnej miało już miejsce w Niemczech, podczas czerwcowych Piłkarskich Mistrzostw Świata 2006 r. Wówczas za sprawą Debitel AG i Mobiles Fernsehen Deutschland zrealizowano rozsiew sygnału w technologii T-DMB (Terrestial-Digital Multimedia Broadcasting). Wciąż jednak istnieją spory nad wyborem odpowiedniego rozwiązania, które skłonne by było poprzeć szerokie gremium operatorów. Standard T-DMB ma silną konkurencję w postaci DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), popieranego w samych Niemczech przez czterech operatorów. Według specjalistów to właśnie DVB-H ma szanse stać się prawdziwym standardem telewizji mobilnej.

Główną, i jak twierdzą niektórzy jedyną, przewagą T-DMB nad DVB-H jest fakt, że wywodzi się ona z technologii cyfrowego rozsiewu audio (DAB), któremu przyznano już wcześniej pakiety częstotliwości (widmo radiowe). Obecnie można zatem wykorzystać je do propagacji sygnałów telewizji mobilnej, nie czekając na koncesje czy zwolnienie się pasma. Z tego też powodu w Wielkiej Brytanii wykorzystano hybrydę rozwiązań technologicznych - platforma BT Movio, na której zbudowane są nowe usługi, wykorzystuje standard DAB-IP (połączenie starszej technologii z sieciami pakietowymi). Przedstawiciele BT mają nadzieję, że zakończenie dywagacji na temat wypracowania jednolitego standardu będzie w konsekwencji oznaczało stworzenie uniwersalnego rozwiązania, łączącego zalety obecnych technologii. BT Movio umożliwia realizację usług z wykorzystaniem systemu zabezpieczeń autorskich DRM (Digital Rights Management).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200