Telewizja IP w praktyce

Usługa od operatora IPTV

Z punktu widzenia małego i średniego operatora sieci IP, budowa stacji czołowej staje się dość skomplikowana i nieefektywna kosztowo. Oczywiście przy wyżej przedstawionych założeniach możemy niskim kosztem skonstruować stację czołową samodzielnie, ale pozostaje pytanie o jej konkurencyjność w stosunku do obecnej oferty sieci kablowych czy platform cyfrowych. Trudno uzyskać niskim kosztem funkcjonalności pozwalające konkurować z już istniejącymi sieciami kablowymi czy satelitarnymi, zarówno z punktu widzenia organizacyjnego, prawnego, jak i technicznego. Infrastruktura stacji czołowej to nie wszystko – będzie także potrzebny system middleware, systemy emisyjne czy serwery CA, PVR bądź VoD. Część dużych krajowych operatorów przygotowała początkowo na własne potrzeby dość zaawansowane platformy IPTV, które oferowane są operatorom dostępowym nieposiadającym takiej infrastruktury. Bardzo często są to wdrożenia mieszane, gdzie operator końcowy korzysta z części funkcjonalności dostawcy IPTV, przykładowo serwerów kodowania czy VoD lub części związanej z obsługą dostawców zawartości. Z punktu widzenia operatora korzystającego z tego typu oferty, pozbywamy się nie tylko niektórych problemów technicznych, ale także tych, natury organizacyjnej. To dostawca usług IPTV zajmuje się konfiguracją umów z dostawcami TV czy rozlicza się z liczby aktywnych klientów.

Telewizja IP w praktyce

Beesmart Lite – przykład aplikacji z wykorzystaniem middleware

Źródło: beenius.tv

Z punktu widzenia technicznego w większości przypadków usługobiorca powinien zagwarantować sieć dostępową przygotowaną do dystrybucji ruchu IP Multicast z obsługą protokołu IGMP. Powinien także posiadać sprzęt pozwalający wydajnie przetransportować paczkę strumieni multicast od operatora udostępniającego usługę telewizji IP. Potrzebne będzie do tego celu łącze podkładowe pod usługę IPTV. Jest to dość duży koszt, ponieważ w rzeczywistości potrzebujemy dzierżawy łącza o przepustowości blisko 1 Gb/s, czasami przez całą długość kraju. Bardzo często w przypadku dużej liczby abonentów lub wewnętrznej polityki danego dostawcy łącze podkładowe nie jest płatne. Istnieją na krajowym rynku także oferty pozwalające pracować w odseparowanej sieci, ale z transmisją IP unicast. Przed wyborem każdej z oferty warto poprzedzić ją dokładnymi testami. Konieczne będzie także sprawdzenie, jak dany dostawca realizuje usługę przy dużej liczbie odbiorców, najlepiej zbierając referencje od innych sieci. Inaczej nie będziemy mogli określić skalowalności danego rozwiązania.

W krajowych warunkach istnieje kilku operatorów usług IPTV, udostępniających zasoby lokalnym ISP. Warto wymienić: JamBox (Śląska Grupa Telekomunikacyjna SA), Cyfrowa Platforma Espol HDTV (Espol), Play5, Inotel, Metro TV (Metroport), AVIOS (Korbank SA), TKTelekom oraz NGtv (ZamekNet). W większych ośrodkach przeważnie otrzymamy bezproblemowy punkt styku z operatorem.


TOP 200