Telewizja IP w praktyce

Najciekawsze aplikacje dystrybucji IPTV można znaleźć dla systemu Linux. Warto pamiętać, że możliwość wykorzystania ruchu typu IP Multicast jest dostępna w systemie Linux, jeżeli jądro systemu wspiera dany typ ruchu (włączona opcja CONFIG_IP_MULTICAST w konfiguracji jądra). Przykładem aplikacji może być MuMuDVB (Multi Multicast DVB). MuMUDVB pozwala na strumieniowanie poprzez sieć IP sygnałów pochodzących oryginalnie z DVB. Transmisja może być realizowana w postaci ruchu IP Multicast lub HTTP unicast. Jeżeli posiadamy kartę telewizyjną do komputera i odpowiednie sterowniki do niej dla systemu Linux, MuMuDVB potrafi każdy ze znalezionych kanałów wysłać w sieć IP przydzielając różne grupy multicast. Konfiguracja jest łatwa, a sama aplikacja nie ma dużych wymagań.

Ciekawą zawartość posiadają aplikacje dla systemu Linux, dostępne przykładowo w dystrybucji Debian pod nazwami dvb-utils, mplayer oraz vlc. To ostatnie narzędzie występuje także w wersji dla systemu Windows. W pakiecie dvb-utils zawarto narzędzie scan, które pozwala wyszukać kanały telewizyjne DVB oraz wskazać parametry niezbędne do konfiguracji w różnych aplikacjach udostępniających sygnał po IP. VLC i mplayer to narzędzia do strumieniowania właściwie dowolnego źródła wideo. Z kolei dvbstream to aplikacja pozwalająca strumieniować źródło DVB zarówno do ruchu IP unicast, jak i IP multicast.

Telewizja IP w praktyce

Motorola 1963 – dekoder HD z wbudowanym dyskiem

Posiadając strumień IP multicast w sieci możemy przetestować infrastrukturę pod kątem wdrożenia IPTV. Klientem może być sprzętowy STB lub przeglądarka w postaci aplikacji dla komputera. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z wykorzystaniem powyższych aplikacji stworzyć prostą stację czołową. Odpowiedni serwer z kartami DVB będzie udostępniał strumienie IP Multicast ze źródeł, przykładowo DVB-T. Wykorzystując w sieci dostępowej protokół IGMP będziemy mogli przełączać się pomiędzy kolejnymi strumieniami (programami). Jeżeli jednak zależy nam na dodatkowych funkcjonalnościach typu pakietowanie kanałów, informacje EPG i inne zaawansowane funkcjonalności, będziemy musieli użyć serwera pośredniczącego (middleware). Dobrym przykładem tego typu aplikacji jest Beenius Beesmart Lite. Do 500 użytkowników oprogramowanie jest darmowe, więc można je bez problemu wykorzystać do testów middleware, bez ponoszenia ryzyka finansowego. Beesmart Lite jest oprogramowaniem stworzonym w języku Java, zbudowanym na podstawie systemu operacyjnego CentOS oraz bazy danych Oracle XE. Beesmart może pracować w wersji IPTV, ale także OTT, gdzie dostarczamy telewizję poprzez internet na różne urządzenia osobiste. Jakie funkcjonalności IPTV otrzymujemy wykorzystując middleware? Są to m.in.: VoD, PVR, EPG, panele informacyjne, ochrona rodzicielska, tryb ze stacjami radiowymi, przeglądarka Web, aplikacje typu pogoda, a także statystyki użytkowników i kontrola nad dostępem.

Urządzenia końcowe STB (Set-Top-Box)

Do odbioru strumieni multicastowych reprezentujących kanały telewizyjne w zasadzie wystarczy komputer z aplikacją, przykładowo VLC. W rzeczywistości taki zestaw jest niezbyt wygodny, szczególnie w przypadku, gdy trzeba podłączyć go do telewizora. Na rynku rozwiązań IPTV istnieje wiele firm oferujących urządzenia STB. Urządzenie musi też zostać przyłączone do sieci operatora, najczęściej z wykorzystaniem portu Ethernet. STB może posiadać wbudowany moduł dostępu warunkowego, pozwalający na dostęp do kanałów kodowanych. STB stanowi w rzeczywistości zmniejszoną wersję komputera, pozwalającego na komunikację IP i dekodowanie strumieni video. Najpopularniejsze w naszym regionie STB pochodzą od firm Motorola, ZyXEL, Mag. Warto wspomnieć też o rozwiązaniach firm Albis, Amino, Dune, Hubtech, Technotrend, Zentario, Vestel. Coraz większą grupę reprezentują STB oparte na rozwiązaniach Android. W sklepie Google Play istnieje kilka tego typu produktów zarówno darmowych, jak i płatnych, które realizują emulację różnych typów sprzętowych STB. Wśród rozwiązań wyróżnia się polski produkt o nazwie Lumio, stworzony przez SoftwareMind. Platforma Lumio obsługuje kanały telewizyjne w standardach SD/HD, oferuje przeglądarkę internetową, odtwarzacz multimediów oraz możliwość uruchamiania aplikacji. Możliwości są właściwie nieograniczone, ponieważ można tworzyć aplikacje i dostosowywać do potrzeb określonego wdrożenia. Warto podkreślić, że Lumio pozwala korzystać z aplikacji dostępnych w Google Play.


TOP 200