Telemedycyna na nowo

Lekarze online

Telemedycyna będzie się rozwijać również z tej prostej przyczyny, że sami lekarze są coraz bardziej świadomi możliwości i korzyści, jakie dają nowe technologie teleinformatyczne. To jedna z najbardziej aktywnie korzystających z Internetu grup zawodowych, również w naszym kraju. Jak wynika z raportu Internet medyczny w Polsce, opracowanego w tym roku przez firmę Dendrite Polska w ramach badania PROMOtest, 76% polskich lekarzy korzysta z Internetu.

Grupa najaktywniejszych internautów ze środowiska medycznego, czyli korzystających z Internetu po kilka razy w tygodniu, stanowi ponad połowę wszystkich lekarzy w Polsce.

Najbardziej zainteresowani korzystaniem z sieci są w Polsce onkolodzy (69%), interniści pracujący w szpitalach i gastrolodzy (po 59%) oraz kardiolodzy (50%). Najrzadziej sięgają do Internetu ginekolodzy (21%), okuliści (27%) i pediatrzy (28%). Najczęściej wykorzystywanym serwisem medycznym w polskim Internecie jest baza publikacji medycznych Medline. Sięga do niej ponad jedna trzecia polskich lekarzy. W dalszej kolejności do najchętniej odwiedzanych miejsc należy portal medyczny Esculap oraz serwisy: Mpoline, Pharmanet i Clinika.

Dla porównania, w skali całej populacji obywateli Polski wszyscy internauci stanowią ok. 30% mieszkańców naszego kraju. To, niestety, każe wciąż z niepokojem myśleć o odbiorcach usług i użytkownikach ewentualnych systemów telemedycznych na obszarze Polski.

Telemedycyna w pigułce

Kompendium wiedzy na temat wykorzystania teleinformatyki w służbie zdrowia jest na polskim rynku księgarskim "Informatyka medyczna" - praca zbiorowa pod redakcją prof. Roberta Rudowskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003). Książka przeznaczona jest zarówno dla lekarzy, jak i informatyków, czy też osób zajmujących się od strony organizacyjnej wdrażaniem systemów informatycznych w placówkach służby zdrowia. Autorzy duży nacisk kładą na wskazanie możliwości poprawy jakości opieki zdrowotnej poprzez wykorzystanie rozwiązań i narzędzi informatycznych. Dużo uwagi poświęcono problemowi standardów wymiany informacji medycznych i bezpieczeństwa w sieciach telemedycznych.

Telemedycyna w regionie

W województwie kujawsko-pomorskim powstaje zintegrowany Telemedyczny System dla Onkologii. W jego skład wchodzić będą: Regionalny Telemedyczny System Rejestru Nowotworów Złośliwych, System Zdalnego Dostępu do Medycznych Usług Onkologicznych, Internetowy Serwer Wiedzy Onkologicznej i System Wymiany Danych Medycznych. Inicjatorem stworzenia systemu jest Urząd Marszałkowski. Infrastrukturę telekomunikacyjną do obsługi systemu ma zapewnić Kujawsko-Pomorska Sieć Informacyjna. Administrowaniem systemu po jego uruchomieniu będzie zajmować się z kolei Regionalne Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Powstanie tam specjalne centrum komputerowe, którego zadaniem będzie zbieranie i przetwarzanie informacji związanych z leczeniem onkologicznym. W planach jest m.in. stworzenie multimedialnej bazy wiedzy udostępnianej przez Internet lekarzom zarejestrowanym w systemie.

Rozproszone konsultacje

W Katedrze Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje system do zdalnych konsultacji medycznych TeleDICOM. Bazuje on na rozproszonej aplikacji umożliwiającej grupie konsultantów wspólną, interaktywną pracę nad dokumentacją medyczną w postaci plików graficznych przedstawiających wyniki badań pacjentów. Wszelkie czynności wykonane przez każdego z uczestników sesji są natychmiast rozsyłane do pozostałych. Mogą oni m.in. powiększać i animować konsultowane dokumenty, wyróżniać ich fragmenty, używać narzędzi pomiarowych oraz wskaźników.

Podstawowymi dokumentami używanymi podczas konsultacji w aplikacji TeleDICOM są pliki w formacie DICOM. Możliwe jest także dołączenie plików w formatach ogólnego przeznaczenia, np. JPEG, AVI lub GIF. TeleDICOM zapewnia ponadto uczestnikom konsultacji zintegrowaną komunikację głosową oraz możliwość wymiany komunikatów tekstowych. Ze względu na poufny charakter danych osobowych pacjentów oraz wyników badań zastosowano odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa uniemożliwiające przechwycenie lub zmodyfikowanie danych przez osoby niepowołane. System jest rozwijany i testowany we współpracy ze szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytutem Kardiologii w Warszawie.

Nowa organizacja

Powstaje Stowarzyszenie Informatyki Medycznej. Jego celem ma być wymiana informacji i doświadczeń związanych z wdrażaniem i eksploatacją systemów infor- matycznych w służbie zdrowia. Grupa inicjatywna skupiona jest wokół działu IT Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. W naszym kraju działa już organizacja o podobnym charakterze - Polskie Towarzystwo Informatyki Medycznej. Można się spodziewać, że nowe stowarzyszenie będzie w większym stopniu zainteresowane praktycznymi aspektami wykorzystania informatyki w służbie zdrowia.

W telefonie i telewizorze

Okazuje się, że telefon, aparat cyfrowy i odtwarzacz plików MP3 w jednym to już za mało. Nowe modele telefonów komórkowych LG Electronics mogą służyć również do diagnozowania stanu naszego zdrowia. Za ich pomocą można zbadać poziom tłuszczu i zawartość cukru w organizmie oraz zmierzyć puls. Niektóre aparaty wyposażone są także w alkomat. Każdy telefon został wyposażony w specjalne oprogramowanie, które oprócz funkcji analitycznych posiada też zestaw porad i wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia.

W Korei Południowej, gdzie takie urządzenia są już sprzedawane, istnieje również możliwość skorzystania z systemu konsultacji online ze specjalistami z poszczególnych dziedzin medycyny. W Europie trwają natomiast prace nad projektem Healthware, którego celem jest rozwój satelitarnych usług telemedycznych wykorzystujących technologie satelitarne i telewizji cyfrowej - DVB-RCS (Digital Video Broadcasting - Return Channel by Satellite). Koordynatorem programu współfinansowanego przez Komisję Europejską jest firma Alcatel. Rozwiązanie to ma umożliwiać satelitarną, szerokopasmową transmisję danych (np. multimedialnych wyników badań) z dowolnej placówki medycznej oraz prowadzenie zdalnych konsultacji ze specjalistami z poszczególnych dziedzin medycyny (np. wideokonsultacje przy zabiegach chirurgicznych i operacjach). Zakładana jest możliwość integracji tego systemu z innymi systemami mobilnymi czy naziemnymi.


TOP 200