Telekomunikacja satelitarna w liczbach

Szacuje się, że globalne przychody na rynku usług telekomunikacyjnych świadczonych przez satelity zamkną się w 2022 roku kwotą 295 mld USD, a prym na tej liście wiedzie firma SpaceX.

Satelita

Największą popularnością cieszą się tu usługi świadczone przez satelity LEO, czyli poruszające się po niskiej orbicie okołoziemskiej. Bierze się to stąd, że satelity takie mają duże zalety w porównaniu satelitami MEO (orbita o średniej wysokości), nie mówiąc już o satelitach HEO (orbita o bardzo dużej wysokości). Satelity LEO oferują bardzo małe opóźnienia przy przesyłaniu sygnałów, a ten właśnie parametr w przypadku tego rodzaju medium jest najbardziej ceniony.

Ponieważ zasięg sygnału emitowanego przez satelity LEO nie zależy od ukształtowania terenu - chodzi np. o góry – mogą one współpracować z komunikacją mobilną 5G i świadczyć takie usługi tam, gdzie naziemny sygnał 5G nie dociera. Mając to na uwadze niektóre organizacje europejskie, takie jak ESA i Komisja Europejska, utworzyły konsorcjum SaT5G (Sieć Satelitarna i Naziemna dla 5G). Ma ona promować rozwiązania integrujące komunikację satelitarną z sieciami 5G.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?
  • Pentagon dostarczy Ukrainie kolejną partię terminali Starlink

Biorąc pod uwagę fakt, że cykl życia małych satelitów LEO nie przekracza pięciu lat, ich dostawcy koncentrują swoją uwagę na obniżeniu kosztów ich wytwarzania. Właśnie dlatego pierwszoplanową rolę odgrywa w tym obszarze również tak ważne zagadnienie, jak recykling satelitów LEO.

Do dzisiaj najwięcej wniosków o pozwolenie wystrzelenia satelitów złożyła zależna od Tesli spółka SpaceX. Kolejne miejsca na liście zajmują: amerykański Amazon, brytyjski OneWeb i kanadyjski Telesat. Warto też zauważyć, że ponad 50% globalnej liczby wystrzelonych satelitów należy do amerykańskich operatorów.

I na koniec równie ważna informacja dotyczą kwestii organizacyjnej. 3GPP (międzynarodowa organizacja normalizacyjna zajmująca się rozwojem systemów telefonii komórkowej) ogłosiła, że w tym roku przygotowywana przez nią specyfikacja Release 17 obejmie swym zasięgiem również sieci NTN (Non-Terrestrial Networks, czyli inne niż naziemne). Wcześniej komunikacja mobilna i łączność satelitarna były dwiema oddzielnymi, niezależnie rozwijającymi się branżami. Po tym, jak 3GPP zrobi taki ruch, te dwie branże prawdopodobnie wygenerują dużo większe przychody i integracja komunikacji naziemnej z satelitarną wkroczy w nową fazę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200