Telekomunikacja rośnie dzięki Euro

Wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego wzrośnie w 2012 roku o 2,26 mld zł - prognozuje firma analityczna Audytel.

Na koniec roku 2011 wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego została oszacowana przez analityków Audytela na 46,6 mld zł. Jego lwia część (blisko 33%) należy do operatorów komórkowych, którzy będą także największymi beneficjentami prognozowanego na rok 2012 wzrostu, sięgającego blisko 5%. Do nich bowiem trafi ponad 1 mld zł wygenerowany przez popyt na usługi związane z turniejem piłki nożnej Euro 2012. Skorzystają oni na wzroście połączeń głosowych, SMS i transmisji danych, generowanym także przez zagranicznych kibiców, którzy przybędą do Polski.

Istotnym czynnikiem kształtującym sytuację branży będzie kolejna obniżka hurtowych stawek za zakończenie połączeń (MTR). W efekcie w 2013 r. przychody operatorów będą niższe. "Jednak niższe i jednakowe dla wszystkich graczy stawki otwierają nowe możliwości i dają większą elastyczność w konstruowaniu ofert, które pozwolą utrzymać wzrosty" - mówi Tomasz Kulisiewicz, analityk wiodący w Audytelu.

Telefonia komórkowa już drugi rok z rzędu notuje spadek przychodów z usług głosowych. "Operatorzy telefonii komórkowej szukają pieniędzy w mobilnym dostępie do internetu oraz w usługach dodanych. Choć sprzyjać im będzie wzrost popularności smartfonów, to uzyskanie istotnego wzrostu przychodów z mobilnego dostępu i usług dodanych wymagać będzie miliardowych inwestycji w infrastrukturę szkieletową i stacje bazowe, a także umiejętnego zestawiania ofert ryczałtowych i pakietowych, łączących różne rodzaje usług głosowych i dostępowych" - wylicza Grzegorz Bernatek, szef działu analiz Audytela.

Sport kręci telewizję

Efekt Mistrzostw Europy jest ważnym czynnikiem całego wzrostu rynku telekomunikacyjnego w tym roku. Około 700 mln zł zyska rynek płatnej telewizji, dzięki popytowi na transmisje nie tylko z Euro 2012, ale także z Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Płatna telewizja, czyli telewizje kablowe (analogowe i cyfrowe), IPTV, internetowe VOD, płatne DVB-T oraz DVB-S, zdaniem Audytela, cechuje największa dynamika wzrostu w sektorze obejmującym łącznie telekomunikację, media i technologie (TMT). Liczba użytkowników płatnej TV wyniosła w 2011 r. 12,6 mln, a w br. wzrośnie o 1 mln. Udział płatnej telewizji w sektorze TMT wzrośnie do 18% w 2017 r., podczas gdy w ub.r. stanowił tylko 8,7% całego sektora.

"Segment płatnej telewizji zyskuje także ze względu na opóźnienia w udostępnianiu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Część treści będzie dostępna przez internet, dlatego segment dostępu do internetu i transmisji danych dzięki Euro 2012 zyska sto kilkadziesiąt milionów złotych" - szacuje Tomasz Kulisiewicz. DVB-T może zacząć odbierać klientów płatnym platformom dopiero w 2013 i początkowo będzie to zjawisko o niewielkiej skali.

W 2012 r. wartość płatnych usług telewizyjnych przekroczy przychody operatorów z usług telefonii stacjonarnej. W 2012 przychody z telefonii stacjonarnej obniżyły się o 6% (rok wcześniej o 15%). Jej udział w rynku komunikacyjnym na koniec roku 2011 wyniósł 9,7%.Według wyliczeń Audytela w ubiegłym roku korzystało z niej 6,5 mln abonentów.

Inwestycje potrzebne do utrzymania wzrostu

Telekomunikacja rośnie dzięki Euro
Rok 2011 przeszedł do historii jako okres, w którym postępowała konsolidacja rynku. Grupa Cyfrowego Polsatu kupiła Polkomtel oraz Info TV FM, a Netia - Telefonię Dialog i Crowley Data Poland. "W 2012 r. można spodziewać się kolejnych przejęć. Przygotowywana jest sprzedaż tak znaczących graczy rynkowych jak Exatel, TK Telekom oraz Multimedia Polska. Jednak transakcje te nie pociągną za sobą znaczących zmian w prognozach łącznej wartości rynku, choć - jeśli dojdą do skutku - mogą zmienić układ sił" - przewiduje Grzegorz Bernatek.

Eksperci Audytela zwracają uwagę, że wzrost liczby internautów zaczyna hamować. Jednak korzystają oni z coraz szybszych łączy, a to otwiera drogę dla nowych usług. Zdaniem Grzegorza Bernatka zjawisko to stymuluje operatorski rynek transmisji danych. "Wzrosty przychodów z usług stacjonarnego dostępu do internetu oraz z transmisji danych nie są bardzo wysokie - wynoszą po 4,0% - ale oba segmenty ciągle mają potencjał wzrostu" - uważa Bernatek.

Według prognoz Audytela w najbliższych latach kluczowy wpływ na potencjał rynku telekomunikacyjnego będą miały projekty infrastrukturalne - budowa ogólnopolskich sieci LTE oraz regionalnych światłowodowych sieci szerokopasmowych. "To daje szansę przyspieszenia rozwoju zintegrowanego rynku teleinformatycznego. Jeśli jednak te inwestycje nie nastąpią, to w ciągu najbliższych pięciu lat czeka nas w najlepszym razie wzrost organiczny na poziomie 1,5% rok do roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200