Telekomunikacja na każdym kroku

Nowe rozwiązania dla operatorów i abonentów.

Nowe rozwiązania dla operatorów i abonentów.

CeBIT był dla firm telekomunikacyjnych okazją do przedstawienia oferty nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych zarówno dla operatorów telekomunikacyjnych, jak i abonentów. Działające prototypy urządzeń UMTS zaprezentowały m.in. wspólnie Siemens i NEC. Firmy te zapowiadają, że kompleksowa oferta elementów niezbędnych do realizacji systemu będzie dopiero dostępna w przyszłym roku. Bliższa jest perspektywa masowego zastosowania technologii GPRS. Nowe modele często bardziej przypominają palmtopy niż telefony komórkowe. Przykładem może być Siemens MultiMobile, łączący funkcje telefonu GPRS i palmtopa Pocket PC lub Trium Mondo - podobny model firmy Mitsubishi. Ten drugi wykorzystuje platformę Microsoft Stinger. Jest wyposażony w funkcje telefonu GSM/GPRS i palmtopa Pocket PC. W sprzedaży pojawi się w II połowie br.

Chociaż nowa specyfikacja cyfrowych łączy telekomunikacyjnych SHDSL (Symmetrical High-bit-rate Digital Subscriber Line) nie została jeszcze zatwierdzona jako standard przez komitet normalizacyjny ITU, to na targach CeBIT producenci zademonstrowali już pierwsze urządzenie korzystające z tych technologii. W porównaniu ze starszą ADSL, SHDSL oferuje znacznie większe możliwości, m.in. pozwala na jednoczesne wykorzystywanie 16 kanałów transmisji głosu, a nie jednego, jak ADSL. Ponadto w nowym standardzie stosuje się symetryczne kanały transmisji, co jest korzystne dla tych użytkowników, którzy chcą wymieniać, a nie tylko pobierać informacje z sieci zewnętrznych, np. przy łączeniu odległych oddziałów firm.

Systemy SHDSL zaprezentowały na targach CeBIT m.in. Lucent Technologies, Nortel Networks i Alcatel. Lucent oferuje uniwersalny system AnyMedia - jednolitą platformę, umożliwiającą operatorom świadczenie usług klasycznej transmisji głosu, ISDN oraz DSL. Nortel Networks również przedstawił pełną ofertę urządzeń SHDSL, m.in. Universal Edge IMAS - 32-portową kartę, która pozwala na jednoczesną transmisję głosu, wideo i danych z prędkością do 2,32 Mb/s przy użyciu pary przewodów miedzianych. Natomiast Alcatel zaprezentował uniwersalny moduł dostępowy - 7350 ASAM DSL Access Node, dzięki któremu możliwa jest obsługa różnych wersji standardu xDSL, a także sieci ATM i FrameRelay.


TOP 200