Telekomunikacja dziś i jutro

Technologie i biznes

W tym roku na KSTiT zaprezentowano ok. 180 referatów naukowych. Dla osób związanych z technologiami i rynkiem telekomunikacyjnym bardzo ciekawe mogły być referaty plenarne, które wygłosili w tym roku dr Rod Alferness kierujący badaniami w Alcatel-Lucent Bell Laboratories (najnowsze trendy w ewolucji sieci telekomunikacyjnych), prof. Krzysztof Wesołowski, który zaprezentował ideę kodowania sieciowego - jedną z najciekawszych nowych technologii sieciowych oraz prof. Janusz Filipiak, który mówił o usługach w sieciach nowej generacji NGN.

"Żyjemy w ekspotencjalnych czasach" - powiedział dr. Rod Alferness. Złożoność sieci telekomunikacyjnych rośnie ekspotencjalnie. Jednocześnie zmieniają się warunki rynkowe, a także sposoby komunikacji wykorzystywane przez użytkowników. Wskazuje on, że ruch przenoszony w sieciach rośnie, ale przychody operatorów wzrastają tylko nieznacznie. Powoduje to zachwianie dotychczasowych modeli biznesowych. Dlatego też operatorzy zaczynają poszukiwać innych źródeł finansowania biznesu, takich jak dostarczanie własnych treści i nowych usług. Przyczynia się to do wzrostu popytu na inteligentne sieci nowej generacji, ale jednocześnie od dostawców oczekuje się rozwiązań umożliwiających zmniejszenie kosztów transmisji. Pod tym względem widać ogromne ciśnienie ze strony rynku. Badania naukowe, takie jak prowadzone w Alcatel-Lucent Bell Laboratories, mają na celu nie tylko opracowanie nowych technologii związanych z telekomunikacją, ale również rozwiązań, które mogą być efektywne z biznesowego punktu widzenia i zgodne ze zmieniającymi się oczekiwaniami użytkowników.

Elastyczne sieci

Większość technologii bezprzewodowych zbliża się do fundamentalnych barier dalszego rozwoju i zwiększania przepustowości. Bariery te, choć są jasne i oczywiste z technicznego punktu widzenia, czasami można ominąć wykorzystując nowe idee, które nieraz pojawiają się zupełnie nieoczekiwanie. Przykładem takiej idei jest koncepcja femtokomórek - inteligentnych urządzeń, które są w stanie same reagować i tworzyć optymalny system połączeń zależnie od bieżącej sytuacji. Pojawiła się ona w wyniku obserwacji pająka budującego sieć i późniejszych analiz matematycznych.

Drugim ważnym przykładem idei, która pozwoliła na praktyczne przezwyciężenie fundamentalnych barier związanych z interferencją sygnałów, jest MIMO (Multiple Input Multiple Output). Koncepcja wykorzystania systemu wielu anten i odpowiedniego algorytmu do przetwarzania sygnałów już stała się standardem w sieciach WiFi, umożliwiając zwiększenie ich przepustowości i niezawodności. Rozwój MIMO wcale nie kończy się na sieciach bezprzewodowych. Już pojawiła się koncepcja - Network MIMO. Trwają badania nad możliwością zastosowania tego rodzaju technologii w sieciach optycznych.


TOP 200