Teleinformatyczne projekty dwudziestolecia

Jubileuszowa XX edycja konkursu „Lider Informatyki” wieńczy i podsumowuje realizację najbardziej dojrzałych wdrożeń ICT w polskich organizacjach. W tym roku oprócz wyłonienia zwycięzców sześciu kategorii branżowych, specjalne nagrody otrzymali wielokrotni laureaci i finaliści konkursu. Redakcja magazynu CEO przyznała nagrodę specjalną Lidera Transformacji Cyfrowej - została nim Grupa Atlas.

Jury konkursu wyłoniło najlepsze wdrożenia ICT zwiększające biznesowe możliwości organizacji. Ocenie podlegały m. in. wartość biznesowa i innowacyjność projektów, rola IT w budowaniu wartości przedsiębiorstwa, wydajność procesów. Liderzy informatyki to organizacje, które w najpełniejszy sposób realizują te cele. Oto one!

Liderzy informatyki w sektorze bankowości i finansów

Zwycięzcą kategorii został PKO Bank Polski SA. Organizacja w dwa miesiące (sic!) przygotowała elektroniczną platformę do obsługi programu 500+ poprzez bankowe systemy transakcyjne. Liczba mnoga jest tutaj zasadna – rozwiązanie tworzone było przez PKO BP, ale z myślą o jego wdrożeniu także w kilkunastu innych bankach, ZUS oraz integracji z wykorzystywaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej platformą [email protected]

Teleinformatyczne projekty dwudziestolecia

Henryk Siodmok, CEO, Konrad Marchlewski, CFO i Bogusław święcicki, CIO Grupy Atlas odbierają dyplom dla Lidera Transformacji Cyfrowej

Lider Transformacji Cyfrowej - nagroda od redakcji CEO

Podczas uroczystej gali konkursu "Lider Informatyki" przyznane zostały dwa szczególne wyróżnienia. Ubiegłoroczny zwycięzca kategorii "Przemysł" oraz kategorii SMAC (Social Mobile Analytics Cloud) - Grupa Atlas - otrzymała nawiązującą do hasła przewodniego konferencji nagrodę Lidera Transformacji Cyfrowej. Drugą nagrodą specjalną było wyróżnienie przyznane w imieniu Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego firmie KGHM Polska Miedź SA.

Nagrodę Lidera Transformacji Cyfrowej przyznała redakcja CEO Magazynu Top Menedżerów; Grupa Atlas została wybrana z grona ponad setki Liderów Informatyki na przestrzeni XX-letniej historii konkursu. Nagroda idąc wskroś branży i kategorii konkursu, obejmuje zarazem dwudziestoletnią perspektywę. W uzasadnieniu podkreślono spójność i trwałość kultury oraz stylu zarządzania, promujących przedsiębiorczość, zaangażowanie, odwagę, o które właściciele i zarząd dbali od początku istnienia firmy. Miały one decydujący wpływ na współpracę z IT i obraz informatyzacji/cyfryzacji w Atlasie: efektywnej, przynoszącej przewagę konkurencyjną, pozwalającej kreować i realizować śmiałe wizje biznesowe. Prezes zarządu Henryk Siodmok odbierając nagrodę podkreślił, ze dziś cyfryzacja pozwoliła skonsolidować bardzo zróżnicowaną grupę kapitałową, stworzyć środowisko ujawniające naturalnych liderów i uposażać w odpowiedzialność i decyzyjność coraz szersze grono pracowników, pozwalając im nawet partycypować w tworzeniu celów strategicznych.

Wyróżnieniu dla KGHM Polska Miedź SA patronowało Ministerstwo Rozwoju. Nagroda w imieniu ministra Mateusza Morawieckiego została wręczona "z okazji XX jubileuszowej edycji konkursu Lider Informatyki, za wybitne osiągnięcia w zakresie realizacji projektów informatycznych oraz za pełną zaangażowania działalność na rzecz wdrażania i rozwoju nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych."

Zobacz również:

  • Atos ma nowego CEO
  • Dlaczego ponad połowa liderów IT może szukać nowej pracy

„Przejęliśmy palmę pierwszeństwa w projekcie. Wiedzieliśmy, że biorąc pod uwagę czas i okoliczności, gdybyśmy my tego nie zrobili, to nikt by tego nie zrobił. W tym nie ma czczych przechwałek – po prostu inne banki nie były przygotowane do tak dużego i szybkiego wdrożenia. My mamy swoją metodykę, dosyć agresywnie, jeśli chodzi o IT, rozwijamy systemy i robimy zmiany, więc wiemy, jak zarządzać dużymi, skomplikowanymi projektami pod presją czasu” – wyjaśnia Adam Marciniak, dyrektor Pionu Rozwoju i Utrzymania Aplikacji PKO Banku Polskiego. „Wzięliśmy na siebie ciężar współkoordynacji prac i zarządzania całym procesem – przystosowania systemów, koordynacji prac i testów – by proces ten był efektywnie zarządzony. Naszą rolą stało się również zapewnienie platformy komunikacji, na której porozumiewały się banki i administracja” – dodaje.

Finalistami kategorii „bankowość i finanse” konkursu „Lider Informatyki” zostały firmy Benefia oraz BEST SA. Pierwsza zawdzięcza wyróżnienie aplikacji mobilnej do sprzedaży ubezpieczeń, druga – platformie BEST Online, wspierającej dłużników w wygodnym dla nich ustalaniu i spłacaniu zobowiązań.

Z okazji jubileuszu, jury konkursu oprócz zwycięzców poszczególnych kategorii wyłaniało także Liderów dwudziestolecia – organizacje, które wielokrotnie udowadniały, że IT jest fundamentem, na którym budują swoje przewagi konkurencyjne.

Liderem XX-lecia w sektorze bankowości i finansów został ogłoszony ING Bank Śląski. Dlaczego? Ponieważ współczesny bank to przede wszystkim informatyka. Zwirtualizowane miliardy przemieszczają się z prędkością światła między aplikacjami mobilnymi a wielkimi serwerowniami, które przejęły rolę skarbca. Zespół informatyków ING Banku Śląskiego panuje nad technologią, wyprzedzając pomysłami innych. Rozwiązania chmurowej replikacji środowisk aplikacyjnych, zmaksymalizowana automatyzacja procedur, platforma zarządzająca wirtualnym środowiskiem programistycznym. W dwóch dekadach konkursu „Computerworlda” ING zabłysnął dwukrotnie.

Teleinformatyczne projekty dwudziestolecia

Lider Informatyki XX-lecia w kategorii bankowość dla ING Bank Śląski. Na scenie Justyna Kesler, Wiceprezes Zarządu oraz Mirosław Forystek, CIO.

Liderzy informatyki w przemyśle

Liderem informatyki 2016 roku w branży przemysłowej została PESA Bydgoszcz SA. Przedsiębiorstwo wdrożyło aplikację Synappsys – intuicyjne narzędzie upraszczające zarządzanie oraz kontrolę stanu floty różnego typu pojazdów. Poszczególne moduły aplikacji służą do obsługi szeregu procesów, np. monitoringu otoczenia i zdarzeń, emisji reklam i informacji pokładowej, zliczania pasażerów czy też diagnostyki i serwisu taboru.

„Przeprowadzaliśmy dużo testów, również w zakresie obsługi aplikacji. Wybieraliśmy do nich osoby, które jej nie znały, i sprawdzaliśmy, na ile nawigacja i obsługa są intuicyjne. Efekty były bardzo dobre. Nawiązaliśmy do filozofii aplikacji na smartfony, zarówno w layoucie, jak i samej obsłudze, ponieważ uważamy, że to kierunek, w którym w przyszłości będą rozwijać się wszystkie aplikacje” – opowiada Dawid Śliwiński, kierownik zespołu odpowiedzialnego za projektowanie oraz wdrożenia systemów IT w pojazdach PESA.

Teleinformatyczne projekty dwudziestolecia

Grzegorz Mach, Dyrektor Naczelny COPI KGHM odbiera nagrodę specjalną Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego z rąk Sebastiana Christowa, Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Rozwoju oraz Marianny Sidoroff, Z-cy Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju.

Do finału konkursu w kategorii „przemysł” trafiły Pratt & Whitney Rzeszów oraz KGHM Polska Miedź, Oddział COPI. KGHM otrzymał wyróżnienie w związku z realizowanym przez Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji (firmowe centrum kompetencyjne w obszarze ICT) projektem informatyzacji dołu kopalni oraz aplikacją eRaport.

Pratt & Whitney zgłosił projekty dotyczące informatyzacji wydziału produkcyjnego, obiegu informacji wewnątrz firmy ze szczególnym uwzględnieniem zapewniania jej bezpieczeństwa, a także sterowanie obróbką cieplną, obejmującą m. in. monitoring pieców. Pratt & Whitney jest nie tylko finalistą, ale i laureatem specjalnego wyróżnienia jako Lider XX-lecia w swojej kategorii. Biegłość w teorii informacji, inżynieria programowania, algorytmika, a w końcu kodowanie z wyobraźnią, pomysłowością, kreatywnością charakteryzują zespół IT rzeszowskiej Pratt & Whitney. Jego pracownicy dowiedli, że polscy informatycy są w światowej ekstraklasie. Dwukrotnie sięgali po tytuł Lidera Informatyki, zawsze zostawiając za sobą kilkudziesięciu konkurentów. W tym roku w finale konkursu po raz kolejny potwierdzili swoje mistrzostwo.

Liderzy informatyki w handlu i usługach

Bezapelacyjnym zwycięzcą kategorii „Handel i usługi” została firma Selvita SA – polska firma biotechnologiczna wyspecjalizowana w odkrywaniu i rozwijaniu leków, w szczególności onkologicznych. Zespół badań i rozwoju Selvity przygotował rozwiązania mające fundamentalne znaczenie dla procesów biznesowych firmy: pakiet programowy HotSpot do analiz powierzchni białek oraz aplikację do analiz chemoinformatycznych.

„Informatyki używamy po to, by zastąpić działalność eksperta, a nawet – do pewnego stopnia – by zastąpić eksperyment” – wyjaśnia dr Mariusz Milik, dyrektor Działu Komputerowego Projektowania Leków w Selvicie. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom, firma oszczędza m. in. całe miesiące pracy chemików oraz setki tysięcy euro, które inaczej musiałaby wydatkować na dodatkowe badania HTS – wysokowydajne badania przesiewowe, analizujące związki chemiczne pod kątem zdolności do modulowania pracy białek.

Finalistami konkursu w sektorze handlu i usług są Sanofi-Aventis oraz Satoria Group. Sanofi – międzynarodowa firma farmaceutyczna – wdrożyła skierowaną do sektora opieki zdrowotnej platformę wielokanałowego marketingu – Nexxus Marketing. Skupiona na działalności w branży hotelarskiej Satoria może z kolei pochwalić się projektem CRM. Cechą charakterystyczną projektu jest bardzo dobre sprofilowane systemu w odniesieniu do branżowej specyfiki.

Liderem XX-lecia w kategorii „Handel i usługi” został DB Schenker. Firma świadczy globalnie usługi logistyczne na lądzie, morzu i w powietrzu. W Polsce to 18 mln przesyłek rocznie. DB Schenker był pionierem we wdrażaniu rozwiązań informatycznych służących śledzeniu przesyłek, elektronicznemu fakturowaniu, automatyzacji druku listów przewozowych na bazie technologii chmury i dostępu do aplikacji za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dziś to standardy firm logistycznych, ale zanim wszyscy przyjęli je jako uznane i sprawdzone rozwiązania, ktoś musiał przetrzeć szlak. Wiedza, roztropność, rozsądne zarządzanie ryzykiem pozwoliły informatykom z DB Schenker trzykrotnie (w 1999 roku jeszcze jako Spedpol) sięgnąć po tytuł Lidera Informatyki.

Liderzy informatyki w sektorze użyteczności publicznej

Tegorocznym Liderem Informatyki w sektorze użyteczności publicznej jest Tauron Obsługa Klienta. Firma dokonała centralizacji systemów bilingowych dla klientów masowych. Był to wzorowo przeprowadzony wielkiej skali projekt – jeden z największych tego rodzaju w Europie. Przedsiębiorstwo osiągnęło istotne korzyści biznesowe, w imponujący sposób przenosząc ponad 4 mln klientów z 12 różnych systemów bilingowych w 6 transzach (!).

„Głównym benefitem projektu jest ujednolicenie procesów obsługi klientów masowych. Pozwoliło to odejść od obsługi lokalnej czy regionalnej, determinowanej dotąd przez istnienie różnych systemów billingowych. Systemy te różniły się wewnętrznymi algorytmami postępowań czy zaszytymi procesami, jak również samym interfejsem użytkownika” – mówi Dariusz Kondracki, dyrektor Centrum Umów w Tauron Obsługa Klienta.

Zasłużonym Liderem XX-lecia – oraz finalistą kategorii – w sektorze użyteczności publicznej zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Tegoroczny i ubiegłoroczny finalista, Lider Informatyki w roku 2010, znowu ma się czym chwalić. Zintegrowane systemy informacji wspomagające ekipy remontowe, monitorowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, planowanie remontów oraz wskazywanie newralgicznych punktów potencjalnych awarii dokonuje się dzięki wdrożonym aplikacjom.

Wzrost wydajności firmy po wdrożeniu pakietu aplikacji HAB. (Harmonogramowanie Brygad) doskonale obrazują liczby. „Przed zmianą liczba zleceń oscylowała wokół 4,9 tys. Po zmianie zwiększyła się o 12%, do ok. 5,5 tys. Średnio oznacza to ok. 400 zdarzeń na miesiąc, a zatem w ciągu roku wykonujemy obecnie tyle zdarzeń, ile wcześniej wykonywalibyśmy w ciągu 13 miesięcy” – mówi Waldemar Kościelniak, planista-analityk w Centrum Zarządzania Operacyjnego. Liczba pracowników zmniejszyła się o blisko 200 osób, wydajność firmy znacznie wzrosła. „Mimo tak okrojonych zasobów awarie usuwamy, jak oceniam, 2–3 razy szybciej niż w 2008 roku” – podkreśla Tomasz Lipnicki, Lider obszaru IT w MPWiK we Wrocławiu.

Liderzy informatyki w administracji publicznej

Tegorocznym laureatem konkursu „Lider Informatyki” w sektorze administracji publicznej został Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Sztandarowym projektem ICT zrealizowanym przez tę jednostkę jest Geoportal 2 – wieloletni, wielowątkowy projekt, w ramach którego stworzono m. in. spójną i przejrzystą architekturę IT, zbudowano wydajne narzędzia informatyczne, takie jak punkt dostępowy Geoportal, Uniwersalny Moduł Mapowy, moduł SDI, czy aplikację EMUiA. Dzięki realizacji projektu, GUGiK w profesjonalny sposób udostępnia obywatelom, przedsiębiorcom i jednostkom publicznym kluczowe dane przestrzenne. Wszystko to umożliwia doskonale zintegrowana, wydajna infrastruktura IT, która dzięki stworzonej przez GUGiK architekturze wdrożona została w sposób systemowy i przy maksymalnej redukcji zbędnych kosztów.

„Dla wewnętrznych systemów stworzyliśmy zintegrowaną usługę IaaS, by projekty skupiały się na budowaniu biznesu. Infrastrukturę im dostarczymy. Dzięki takiemu podejściu, na wszystkich realizowanych przez nas projektach zaoszczędziliśmy ok. 57 mln zł, które z punktu widzenia legalności tych projektów mogły być uruchomione i rozliczane” – wylicza Marek Szulc, zastępca dyrektora Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego w GUGiK.

Finalistami kategorii „Administracja publiczna” są Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu oraz Kancelaria Sejmu. CUI to wrocławska jednostka obsługująca miejski magistrat i jego jednostki organizacyjne w obszarze ICT – pierwsze informatyczne centrum usług wspólnych w polskiej administracji. CUI zgłosiło 3 projekty: wdrożenie i rozwój systemu CRM na rzecz Teleinformatycznego Centrum Obsługi Mieszkańca, Platformę Informacyjno-Płatniczą (PLIP) oraz projekt Open Data.

Kancelaria Sejmu miejsce w finale konkursu zawdzięcza projektom iTV Sejm oraz systemowi eInterpelacje. iTV Sejm umożliwia śledzenie nagrań z obrad Sejmu oraz innych wydarzeń mających miejsce w Sejmie. „W tej chwili można sięgnąć do wszystkiego – nie tylko na bieżąco, ale i do nagrań archiwalnych. W połączeniu z wcześniej stworzonym systemem wyszukiwania pełnotekstowego w stenogramach posiedzeń Sejmu i komisji, jest to zamknięty, całościowy projekt” – mówi Zbigniew Jabłoński, dyrektor Ośrodka Informatyki Kancelarii Sejmu. eInterpelacje to z kolei system porządkujący i usprawniający proces obiegu interpelacji i zapytań między posłami a adresatami pism.

Teleinformatyczne projekty dwudziestolecia

Janusz Żyliński, Dyrektora Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Szczecin oraz Andrzej Feterowski, Prezes Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbierają z rąk Sabine Sauter, CEO HPE Polska oraz Tomasza Bitnera (Rednacz Computerworld) nagrodę Lidera Informatyki XX -lecia w kategorii administracja.

Lider XX-lecia wśród przedstawiciel administracji publicznej mógł być tylko jeden: Urząd Miasta Szczecin. Przychodzą tu do głowy dobre pomysły na miasto nowoczesne, bardziej sprzyjające obywatelom niż urzędnikom. Szczecin jest pionierem w likwidowaniu barier między jednymi i drugimi dzięki technologiom teleinformatycznym. Szczeciński Urząd Miasta zwyciężał w konkursie Lider Informatyki w 1998, 2010 i 2014 roku. W historii konkursu oprócz Szczecina tylko jedna organizacja może pochwalić się podobnym sukcesem (wspomniany wcześniej DB Schenker, Lider XX-lecia kategorii "Handel i usługi"). Pierwszy miejski portal edukacyjny, zintegrowany system zarządzania finansami oraz e-urząd na miarę XXI wieku są dziełami informatyków ze Szczecina. Statuetka Lidera Informatyki Dwudziestolecia stanie pewnie gdzieś w gablocie urzędu, jako nagroda dla najlepiej zinformatyzowanego miasta. Ale informatykę zawsze robią ludzie, w szczecińskiej ekipie IT nieprzeciętni. Gratulujemy!

Liderzy informatyki w sektorze ochrony zdrowia

Zwycięzcą kategorii poświęconej sektorowi ochrony zdrowia została Grupa LUX MED – jedna z największych w Polsce, prywatnych sieci opieki zdrowotnej. Firma wdrożyła wydajną platformę 4Net – autorskie rozwiązanie, służące do zarządzania produktami, danymi osobowymi i kadrowymi, infrastrukturą operacyjną oraz kwestiami administracyjnymi.

„Pierwszy miesiąc po wdrożeniu był trudny, pracowaliśmy na trzy zmiany w systemie całodobowym. Wyzwaniem była złożoność danych i skala realizowanych transakcji. Uruchomienie tak złożonego systemu modułowego, w którym mamy kilka tysięcy komponentów, nie odbywa się bez bólu, pojawiają się wąskie gardła, których wcześniej nie byliśmy w stanie przewidzieć. Jednak, jak widać, wszystko działa. Myślę, że napędzała nas silna determinacja do skończenia projektu i nieograniczone wręcz zaufanie oraz wsparcie biznesu. Nie było innego wyjścia – system musiał być skończony, wdrożony, sprawny, inaczej organizacja mogła być zagrożona” – opowiada Tomasz Garbowski, CIO i członek zarządu ds. IT i projektów w Grupie LUX MED. Udało się. 4Net umożliwia obecnie wydajne zarządzanie zasobami i skalowanie biznesu, redukcję czasu dostarczania nowych usług czy integrację z zewnętrznymi modułami dzięki nowoczesnej architekturze i interfejsom.

Teleinformatyczne projekty dwudziestolecia

Lider Informatyki XX-lecia dla Szpitala Specjalistycznego im. JP II w Krakowie na ręce Anny Prokop-Staszeckiej, Dyrektora Szpitala, Małgorzaty Rusin, Pełnomocnika Dyrektora ds. Rozwoju Projektów E-zdrowie oraz Tomasza Czeluśniaka, Kierownika Działu Systemów i Aplikacji.

Finalistami konkursu w „służbie ochrony zdrowia” zostały Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Łodzi oraz Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie. Pierwszy finalista wdrożył system umożliwiający szybki dostęp do dokumentacji diagnostycznej – integrującą dane z różnych baz danych i systemów medycznych platformę e-radiologia. Drugi z finalistów wyróżnienie otrzymał w związku ze wspierającym diagnostykę obrazową projektem FUZJA.

Na tym nie koniec wyróżnień. Rozwijający idę „cyfrowego szpitala” Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie otrzymał także tytuł Lidera XX-lecia w swojej kategorii. Krakowski szpital na Prądniku to placówka o stuletniej już tradycji. Sto lat to trzy pokolenia. Postęp w medycynie, jaki się w tym czasie dokonał, był szybszy niż w ciągu życia poprzednich 30 generacji. Informatyka stwarza dotychczas niewyobrażalne możliwości wspomagania diagnostyki, przetwarzania i analizy danych medycznych, obrazowania, programowania aparatury, wymiany informacji, wspomagania badań naukowych. Komputery umożliwiają gromadzenie wiedzy o chorobach, tworzenie modeli ich przebiegu, analizowanie wielkich zasobów danych, badanie skuteczności procesów terapeutycznych oraz formułowanie jednoznacznych diagnoz. To wszystko gwarantuje skuteczne leczenie. Przyszłość dzięki informatyce będzie lepsza. O wszystkim jednak decydują ludzie. Ci najlepsi dokonują rzeczy niezwykłych. Lekarze i informatycy Krakowskiego Szpitala umieją podjąć ogromne ryzyko, ale w końcu osiągają założone cele. Od 20 lat tworzą rozwiązania, które będą przyszłością polskiej i światowej medycyny.

Żródło

Artykuł "Teleinformatyczne projekty dwudziestolecia" został opublikowany pierwotnie na www.computerworld.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200