Telefony multimedialne Nokii

Podczas firmowej konferencji "Mobile Internet Conferece" w Barcelonie Nokia zaprezentowała pierwszy telefon z funkcją Multimedia Messaging, wyposażony w akcesoria umożliwiające lokalną łączność radiową Bluetooth.

Podczas firmowej konferencji "Mobile Internet Conferece" w Barcelonie Nokia zaprezentowała pierwszy telefon z funkcją Multimedia Messaging, wyposażony w akcesoria umożliwiające lokalną łączność radiową Bluetooth.

Przewiduje się, że do końca 2002 r. ponad połowa wszystkich terminali Nokii będzie obsługiwać standard MMS (Multimedia Messaging Service), a w 2003 r. multimedialne funkcje będą dostępne we wszystkich nowych telefonach komórkowych fińskiego producenta.

Jak wynika z ostatniego raportu Gartner Dataquest, Nokia pozostaje liderem wśród producentów telefonów komórkowych - 33,4 proc. rynku w III kw. 2001.

Pierwszy z nowej serii telefonów - Nokia 7650 - ma wbudowany aparat fotograficzny, duży kolorowy wyświetlacz oraz obsługuje łączność multimedialną (standard MMS). Korzystając z MMS użytkownik telefonu może połączyć w jednej wiadomości dźwięk, grafikę, tekst i zdjęcia, po czym przesłać wiadomość do innego terminala multimedialnego lub do skrzynki poczty elektronicznej adresata wiadomości. Aparat umożliwia korzystanie z sieci EGSM 900/1800 (Extended GSM) z obsługą transmisji GPRS, HSCSD (High Circuit Switched Data) i aplikacją WAP. Bezprzewodowe łącze Bluetooth, łącze na podczerwień, obsługa poczty elektronicznej i standardu MIDP Java zapewniają korzystanie z aparatu podczas ruchu, a zestaw słuchawkowy i funkcja wybierania głosowego ułatwia zestawianie połączeń. Dostawy telefonu Nokia 7650 w Europie i Azji rozpoczną się w II kw. 2002.

Nokia 5210 o zwiększonej wytrzymałości i funkcjonalności, to model zaprojektowany do użytkowania w trudnych warunkach pracy. Oferowany w nim zestaw funkcji obejmuje wbudowany stoper do mierzenia czasu, rejestrowanie czasu przebycia odcinka lub okrążenia, licznik odliczający z opcją restartu oraz zegar interwałowy do pomiaru czasu cyklu ćwiczeń. Dodatkiem do funkcji telefonu jest termometr, pozwalający ocenić przybliżoną temperaturę otoczenia. Rozpoczęcie dostaw telefonu przewidziano na I kw. 2002.

Trzeci telefon - Nokia 6510 - przeznaczono dla biznesmenów. Jest wyposażony w tzw. bezprzewodowy portfel i zintegrowane z telefonem radio FM. Aparat obsługuje standardy: WAP w wersji 1.2.1, GPRS oraz HSCSD, co zapewnia elastyczność transmisji danych. Pierwsze Nokia 6510 powinny trafić na rynek w I kw. 2002.

Do wszystkich modeli telefonów Nokia dostarcza akcesoria wykorzystujące standard Bluetooth. Są to: Nokia Wireless Headset (słuchawki), Nokia Wireless Car Kit (zestaw samochodowy) i Nokia Connectivity Card (karta łączności).


TOP 200