Telefony i Intel

W czasie trwania Targów CeBit ’93 firmy Intel i ROLM, filia Siemensa w USA, podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego opracowania i sprzedaży produktów telekomunikacyjnych dla PC.

W czasie trwania Targów CeBit ’93 firmy Intel i ROLM, filia Siemensa w USA, podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego opracowania i sprzedaży produktów telekomunikacyjnych dla PC.

Podobne porozumienie Intela ze szwedzką firmą Ericsson dotyczy wspólnego opracowania urządzeń mających charakter prywatnych central telefonicznych (PBX), bazowanych na komputerach PC.

Oba te porozumienia mają na celu wsparcie wysiłków firmy Intel na rzecz integracji standardowego komputera PC i telefonu, aby ułatwić komunikację głosową i wizualną oraz przesyłanie danych. Te porozumienia są związane z podobnymi umowami, zmierzającymi w tym samym kierunku, a zawartymi przez firmę Intel z dwoma wielkimi operatorami telekomunikacyjnymi, działającymi na rynku merykańskim: Ameritech i Bell Atlantic.

Wiceprezes Intela ds. strategii rozwoju firmy, David L. House uważa, że ponieważ telefon i komputer PC są najpopularniejszymi urządzeniami technicznymi na biurku współczesnego biznesmena, to naturalną rzeczą jest próba ich integracji. Pozwoli to na prowadzenie konferencji dźwiękowych i wizualnych, a także wymianę danych, tworząc w ten sposób z komputera PC równie potężne narzędzie komunikacyjne, co obliczeniowe.

Pod koniec br. Intel zamierza sprzedawać karty do komputerów PC i ich oprogramowanie, umożliwiające konferencje z wymianą danych przez standardowe linie telefoniczne oraz przez linie usług zintegrowanych ISDN (Integrated Services Digital Network). Porozumienie z firmami europejskimi pozwoli na korzystanie z tych kart w Europie.

Dyrektor Ericsson Business Network , Lars Berg uważa, że obecnie możliwości prywatnych central telefonicznych są wykorzystywane jedynie w znikomej części. Zintegrowanie ich z komputerem PC pozwoli na nadanie im nowych właściwości i ułatwienie użycia.

W ramach porozumień zostaną opracowane standardy interfejsu programowego (Application Programming Interfaces ţ API), ułatwiającego opracowywanie aplikacji dla nowych produktów.

W celu realizacji tych porozumień firma Intel podzieliła, usytuowany w Oregonie, oddział Personal Computer Enhancement Division (PCED) na dwie niezależne jednostki. PCED Business Communications będzie zajmować się problemami integracji telefonu i komputera PC. Oddział PCED Netwroking zajmie się produktami sieciowymi.


TOP 200