Telefoniczny tandem

Hewlett-Packard i Cisco Systems zapowiedziały współpracę na rynku telekomunikacyjnym. Zamierzają oferować rozwiązania integrujące transmisję danych i głosu.

Hewlett-Packard i Cisco Systems zapowiedziały współpracę na rynku telekomunikacyjnym. Zamierzają oferować rozwiązania integrujące transmisję danych i głosu.

Hewlett-Packard i Cisco Systems zawarły porozumienie, mające na celu wspólne opracowywanie produktów integrujących transmisję głosu i danych w sieciach. Firmy zamierzają także wspólnie popularyzować to rozwiązanie zarówno wśród firm telekomunikacyjnych, jak i dostawców usług internetowych.

Podstawą tej strategii ma być rodzina produktów określanych nazwą OpenCall Multiservice Controllers. Ich zadaniem będzie identyfikowanie różnego typu danych (transmisje danych, głosu i sygnału wizyjnego), rezerwowanie na ich potrzeby niezbędnego pasma sieciowego i przesyłanie ich za pośrednictwem różnych sieci (zarówno komputerowych, jak i telekomunikacyjnych). Pierwsze produkty z tej rodziny przeznaczone będą dla dostawców usług telekomunikacyjnych. Pojawią się one na rynku prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie znany jest na razie ich zakres funkcjonalny.

Produkty wprowadzone jako pierwsze będą pracować pod kontrolą systemu operacyjnego HP-UX i zostaną w pełni zintegrowane z systemem operacyjnym Cisco IOS, pracującym w każdym routerze tej firmy. W późniejszym terminie obie firmy zamierzają udostępnić te same produkty działające na innych platformach systemowych.

W drugiej połowie przyszłego roku na rynek trafią rozwiązania umożliwiające zestawianie rozmów telefonicznych między sieciami opartymi na centralach PBX a sieciami IP. Umożliwią także realizację bardziej zaawansowanych zadań, takich jak przekierowywanie poczty elektronicznej na pager czy też odczytywanie przez komputer zawartości telefonicznych skrzynek głosowych.