Telefonia komórkowa z IP/MPLS

Juniper zaprezentował w zeszłym tygodniu system pozwalający skalować sieci obsługujące telefonię komórkową, przechodząc jednocześnie płynnie na technologię IP/MPLS. Rozwiązanie o nazwie Mobile Backhaul Solution zawiera specjalną bramkę, moduły do instalowania w firmowych routerach linii M i nowe opcje zagnieżdżone w oprogramowaniu Junoscope.

Telefonia komórkowa z IP/MPLS
Mobile Backhaul Solution pozwala modyfikować starsze sieci TDM i ATM, tak aby mogły oferować nowe usługi. Sercem rozwiązania jest bramka BX 7000 Multi-Access Gateway, pozwalająca świadczyć szereg usług (TDM, ATM i Ethernet) przez połączenie IP/MPLS, wykorzystując do tego celu technologię "MPLS pseudowires". Bramka pozwala operatorom przechodzić krok po kroku na technologię IP/MPLS, wykorzystując dalej istniejącą strukturę 2G i 3G.

Bramka BX 7000 zawiera specjalny moduł timingu, który pozwala operatorom przechodzącym na nową technologię zamieniać jednocześnie zegary oraz systemy synchronizacji.

Moduły do instalowania w routerach linii M to interfejsy emulujące obwody, dostępne w różnych konfiguracjach (12-portowa karta T-1/E-1 oraz 4-portowa karta OC-3/STM-1). Nowe programy dodane do systemu zarządzania Junoscope konfigurują automatycznie bramki i zarządzają nimi (oraz pozwalają je testować oraz monitorować ich pracę).

Bramka BX 7000 oraz moduły do instalowania w routerach linii M pojawią się oficjalnie w ofercie Juniper w czwartym kwartale br. Producent nie ujawnił jak dotąd ich ceny.


TOP 200