Telefonia internetowa

Internet Technologies Polska uruchomił pierwszą sieć telefonii internetowej.

Internet Technologies Polska uruchomił pierwszą sieć telefonii internetowej.

Podczas 3-miesięcznego okresu pilotażowego z usługi przekazywania telefonicznych połączeń międzynarodowych za pośrednictwem Internetu będzie mogło skorzystać ok. 100 firm, klientów Internet Technologies Polska (ITP). W tym czasie będą oni zwolnieni z opłat związanych z aktywacją i abonamentem. Projekt realizowany jest we współpracy z Deutsche Telekom AG. Wykorzystano w nim technologię i oprogramowanie IPhone izraelskiej firmy VocalTec, pioniera na rynku telefonii internetowej. Połączenia telefoniczne będą się odbywać poprzez zainstalowanie na komputerze klienta specjalnego oprogramowania służącego do przesyłania głosu poprzez sieć Internet firmy VocalTec.

Po zakończeniu okresu próbnego z usługi będą mogli korzystać pozostali klienci korporacyjni Internet Technologies. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie ona zaoferowana zarówno klientom indywidualnym, jak i innym użytkownikom mającym dostęp do Internetu w Polsce.

Świadczenie tego typu usługi, jak zapewniają przedstawiciele firmy, nie narusza monopolu Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA) na realizację rozmów międzynarodowych, ponieważ ma ona status usługi internetowej, a nie telekomunikacyjnej. Koszty połączeń międzynarodowych przeprowadzanych za pośrednictwem Internetu wyniosą o ok. 30% mniej niż stawki na analogiczne połączenia oferowane przez TP SA (1,7-7,6 zł za minutę). Wynosić one będą 0,3-0,8 USD za minutę, co stanowi ok. 1,1-2,9 zł.

Do skorzystania z nowej usługi konieczne jest posiadanie komputera z kartą dźwiękową i dostępem do Internetu. Operator będzie oferować odpowiednie pakiety w zależności od wymagań użytkownika. W ich skład ma wchodzić specjalna słuchawka, oprogramowanie IPhone Lite oraz opcjonalnie karta dźwiękowa, usługa związana z instalacją aplikacji firmy VocalTec i szkolenie.