Telefonia CDMA w Sferii

Kontrakt podpisany z Lucentem na dostawę części sieciowej obejmuje 31 stacji bazowych i centrum komunikacji ruchomej. Podzielony on jest na fazy realizacji, z których dwie już zakończono. Zdecydowanie pierwsza z nich, polegająca na budowie rdzenia sieci, była najtrudniejsza w realizacji. Około 8 tygodni upłynęło od sprowadzenia sprzętu do całkowitego zakończenia fazy pierwszej, a w pracach tych brali także udział specjaliści Lucenta spoza Polski. Faza ta obejmowała: budowę centrum MSC, dołączenie centrali do punktów styku z siecią PSTN, do węzła PDSN, dołączenie i integrację stacji bazowych, dołączenie sterowników i inne prace. Faza druga, czyli dołączanie kolejnych stacji bazowych, była zdecydowanie prostsza z punktu widzenia działania sieci, chociaż nieco skomplikowana ze względu na jej logistykę. Kolejne fazy to rozbudowa MSC w celu przygotowania do dołączenia kolejnych stacji bazowych i następnie uruchomienie tych stacji. Zgodnie z podpisaną umową sieć CDMA Sferii ma docelowo umożliwiać obsługę 25 tys. abonentów. Ta liczba odnosi się do zakładanego przez operatora profilu sieci, który może jednak się zmienić.

Sferia ma utworzonych sześć punktów styku z innymi operatorami działającymi na rynku warszawskim, jednak nie ze wszystkimi. Dlatego nie zawsze abonenci innych, szczególnie mniejszych operatorów mogą się połączyć z abonentami Sferii. Operator główny na telekomunikacyjnym rynku nie wyraża zgody na transferowanie połączeń od innych operatorów. Ruch taki jest realizowany za pośrednictwem innych operatorów, ale nie rozwiązuje to problemu. Postawa Telekomunikacji Polskiej wynika z faktu, że część zawartych przez nią z operatorami niezależnymi umów jest tak sformułowana, iż tranzyt ruchu przez TP nie przynosiłby jej żadnych zysków. Problem ten dotyczy zresztą nie tylko Sferii.

System CDMA

Telefonia CDMA w Sferii

Schemat sieci CDMA Sferia

Poza dostarczeniem sprzętu Lucent świadczył Sferii usługi związane z instalacją, testowaniem oraz utrzymaniem sieci przez trzy miesiące, szkoląc pracowników Sferii i przekazując im kolejne elementy sieci. Stacje bazowe Modular Cell, działające w paśmie 850 MHz, wybrano jako optymalne na potrzeby operatorów wykorzystujących nie więcej niż trzy nośne. Sferia ma zezwolenie na używanie dwóch.

Technika CDMA w porównaniu z techniką GSM/GPRS oferuje większe pojemności głosowe, nawet do kilku razy na jedną stację bazową. Wielkość ruchu przenoszonego przez stację bazową teoretycznie wynosi 26 erlangów na jeden sektor na jedną nośną. Operator Sferii wykorzystuje 2 nośne w trzech sektorach, pojemność stacji bazowej jest więc równa 6 x 26 erlangów i jest to bardzo duża pojemność (liczona w erlangach pojemność systemu określa liczbę możliwych do wykonania jednoczesnych połączeń przy zadanym prawdopodobieństwie zablokowania próby wykonania kolejnego połączenia). Również szybkość transmisji danych, wynosząca do 153 kb/s, jest większa od uzyskiwanych w innych systemach, z wyjątkiem UMTS (system trzeciej generacji). Zarówno szybkość transmisji danych, jak i wielkość ruchu w stacji bazowej zależą jednak od odległości od stacji, sposobu jej wykorzystania (proporcji między przekazywaniem danych i głosu). Również zasięg stacji bazowej CDMA zależy od jej obciążenia w danej chwili. Przy bardzo małym ruchu zasięg znacznie się zwiększa, przy dużym zmniejsza - jest to tzw. oddychanie komórek CDMA.

Właśnie z tych powodów planowanie radiowe CDMA jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku innych sieci. Trzeba uwzględnić te zjawiska w funkcji czasu - mówi Krzysztof Zięcina, starszy konsultant techniczny Lucent Technologies.

Sferia powierzyła specjalistom Lucenta, który jest największym dostawcą CDMA na świecie (ok. 1/3 rynku światowego, dane Voice and Data), zarówno zaplanowanie sieci, jak i jej optymalizację. Optymalizacja polega na dostosowaniu zaplanowanej sieci stacji bazowych do spełnienia konkretnych i ustalonych przez operatora potrzeb, nie zawsze bowiem przyjęte przy planowaniu założenia znajdują potwierdzenie w praktyce. Proces optymalizacji to ustawienie anten zarówno pod względem kierunku, jak i pochyleń, regulacja mocy nadawanej w każdym sektorze osobno i znalezienie najlepszego rozwiązania przy zmieniających się warunkach. Po przeprowadzeniu optymalizacji i sprawdzeniu rzeczywistych zasięgów operator uzyskuje dokładną mapę działania sieci.

Lucent Technologies do optymalizacji sieci wykorzystuje opracowane przez Laboratoria Bella oprogramowanie OCELOT, które tworzy matematyczny model sieci komórkowej, wykorzystując takie dane, jak mapy terenu i lokalizacji stacji bazowych. OCELOT analizuje, jak powinny być ustawione, nachylone i zasilane poszczególne anteny, aby sieć pracowała z maksymalną pojemnością, pokryciem i zadanym punktem równowagi między pokryciem i pojemnością. Optymalizacja taka może zostać przeprowadzona dla usług głosowych, transmisji danych lub obu rodzajów transmisji. Oprogramowanie to w znacznym stopniu ogranicza potrzebę wykonywania testów terenowych.


TOP 200