Telefonem komórkowym w Internet

Nokia 9000 Communicator na wystawie ComNet '96

Nokia 9000 Communicator na wystawie ComNet '96

Na wystawie ComNet '96 w dniach 19-21 czerwca Nokia zaprezentuje jeden z najnowszych modeli telefonów komórkowych - Nokia 9000 Communicator. Łączy on w sobie funkcje przenośnego, cyfrowego telefonu komórkowego GSM z urządzeniem do przekazu danych.

Aparat ten wyposażony jest w notatnik elektroniczny, za pomocą którego można korzystać z kalendarza, książki adresowej i telefonicznej oraz elektronicznego notatnika. Za pomocą tego telefonu można także odbierać i wysyłać faksy oraz pocztę elektroniczną. Ponadto oferuje on łączność z Internetem, korzystając z usług, takich jak WWW i Telnet. Szybkość transmisji tego urządzenia wynosi 9600 bps. Zgodnie z zapowiedziami firmy Nokia 9000 powinna pojawić się w Polsce wraz z komercyjnymi sieciami telefonii komórkowej GSM.

Wszystkie aplikacje (funkcje) Nokii 9000, a więc telefon, faks , książka adresowa i poczta elektroniczna, korzystają z tej samej platformy użytkowej i dostępne są po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Aby wysłać faks, użytkownik naciska guzik "faks", wpisuje tekst, który chce przekazać, i wybiera adresata z książki adresowej.

System operacyjny wykorzystywany w tym aparacie, stanowiący platformę dla wszystkich aplikacji, powstał przy współpracy z firmą Geoworks. Procesor i nośniki pamięci dostarczył Intel.

Komputer w telefonie

Gdy klawiatura jest zamknięta, Nokia 9000 jest zwykłym telefonem komórkowym w standardzie GSM. Po otwarciu klawiatury można korzystać z wbudowanego "urządzenia głośno mówiącego" i prowadzić rozmowę telefoniczną używając jednocześnie elektronicznego kalendarza lub przeglądając na ekranie zachowane w pamięci pliki dokumentów.

Nokia 9000 Communicator może być podłączona do komputera osobistego za pomocą karty PCMCIA, co umożliwia kopiowanie baz danych, dokumentów, faksów itp. w obie strony.

Aparat ten umożliwia nieprzerwane prowadzenie rozmowy telefonicznej, przekazywanie danych lub faksów przez 130 min, oraz podtrzymywanie stanu gotowości przez 30 godz. Nawet w przypadku całkowitego wyczerpania baterii wszystkie dane są zachowane, co chroni przed ich utratą.

"Produkt ten został zaprojektowany z myślą o ludziach, np. przedstawicielach handlowych, którzy spędzają wiele czasu w podróży. Potrzebują oni kontaktu z różnymi nośnikami i źródłami informacji oraz zwykłego kontaktu telefonicznego" - mówi Grzegorz Możdżyński z Nokia Poland. "Usługa związana z dostępem do Internetu uzależniona będzie od tego, czy operatorzy GSM zdecydują się na wprowadzenie tego typu usługi. Będzie ona wtedy łatwiej dostępna. Łączyć można się jedynie z siecią danego operatora, a nie dodatkowo przez łącza TP S.A. z dostarczycielem usług internetowych" - dodaje Grzegorz Możdżyński.

Nokia 9000, jak również dwa inne modele cyfrowych aparatów telefonicznych Nokia 8110 i 2110 będą zaprezentowane podczas seminariów produktowych odbywających się na targach ComNet '96.

Model 8110 jest przeznaczony do sieci komórkowych w standardzie GSM i PCN. Czas pracy telefonu to 5 godz. podczas rozmowy lub 150 godzin tzw. czasu gotowości przy wykorzystaniu baterii o zwiększonej pojemności. W pamięci tego modelu można przechowywać do 324 numerów i nazwisk (125 w samym telefonie i 199 dalszych na karcie SIM). Po dołączeniu modemu PCMCIA, o nazwie Nokia Cellular Data Card, możemy wysyłać i odbierać faksy i pocztę elektroniczną z prędkością transmisji 9600 bps.

Ostatni z trzech modeli - Nokię 2110 - można połączyć z komputerem OmniGo 700, terminarzem firmy Hewlett-Packard, który ma standardowo wbudowaną kartą faksmodemową.


TOP 200