Telefon zamiast portfela

Krajowa Izba Rozliczeniowa będzie obsługiwała przepływy finansowe realizowane we wspólnym systemie płatności mobilnych. Udostępni również infrastrukturę teleinformatyczną tworzącym go sześciu bankom.

Na razie sześciu, bo jak deklarują przedstawiciele inicjatora stworzenia jednolitego standardu płatności mobilnych, PKO Banku Polskiego, do systemu mogą przystępować kolejne banki i organizacje płatnicze. Udział KIR sprawia, że system będzie w pełni interoperacyjny. Neutralna wobec rywalizujących na co dzień ze sobą banków pozycja KIR może również przekonać do udziału w przedsięwzięciu kolejne instytucje. Klienci właśnie do Izby będą się mogli zwracać z reklamacjami usług.

Jedna marka różnych płatności

Historia jednolitego standardu zaczęła się w lipcu 2013 r. od porozumienia Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, BRE Banku (mBank), ING Banku Śląskiego oraz PKO Banku Polskiego w sprawie utworzenia spółki joint-venture, która pod nadzorem krajowych regulatorów będzie zarządzać całym systemem. Spółka będzie docelowo zarządzać standardem płatności mobilnych w zakresie m.in. zasad uczestnictwa w systemie, marki, specyfikacji technicznych określających zasady działania systemu dla płatności mobilnych, certyfikacji aplikacji mobilnych, a także zasad bezpieczeństwa.

Sygnatariusze porozumienia obsługują w sumie 70% naszego rynku bankowości komercyjnej. Siła koalicjantów jeszcze wzrosła, gdy do projektu dołączyła eCard. Dzięki temu sieć akceptacji płatności telefonem powiększy się o kolejne terminale płatnicze w sklepach ze znakiem eCard i o 900 bankomatów. Sojusz był o tyle naturalny, że już teraz spółka agreguje płatności internetowe w ok. 2500 sklepach, w których można zapłacić za pomocą aplikacji IKO PKO Banku Polskiego. A to właśnie aplikacja wprowadzona przez PKO BP w marcu br. będzie bazą nowego standardu płatności mobilnych. W aplikacji, którą klienci instalują na telefonie komórkowym, są generowane jednorazowe kody służące do autoryzacji transakcji. W ten sposób zostały połączone funkcje bankowe z płatniczymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200