Telefon w klasie biznes

Łatwość korzystania

Jeśli będziemy mieli pod ręką i komputer, i komórkę, z pewnością, żeby edytować czy przeglądać dokumenty - sięgniemy po to pierwsze narzędzie. W smartfonie biznesowym ważne jest, aby dało się łatwo przeglądać i edytować załączniki. Trudno sobie wyobrazić nie- wyposażenie go w edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy podgląd plików pdf. Choć pełna klawiatura (qwerty) zajmuje więcej miejsca, to wydaje się niezbędna do komfortowego pisania. Na znacznie mniejszych niż w komputerze wyświetlaczach będziemy operować na fragmentach stron, nawigacja po dokumencie musi więc być wygodna.

Telefon w klasie biznes

Usuniecie danych ze smartfonu możemy zlecić z poziomu dodatku mobile admin do serwera Exchange

W telefonach pochodzących ze stajni Apple do dyspozycji mamy wyłącznie ekran dotykowy, który pełni rolę klawiatury, do czego nie każdy użytkownik jest w stanie się przyzwyczaić. Wśród pozostałych platform istnieje możliwość wyboru zarówno urządzeń z klawiaturą ekranową, pełną, jak i podstawową. Trzeba jednak przyznać, że choć edycja tekstu na iPhone nie każdego zachwyci, to samo przeglądanie dokumentów jest na nim bardzo intuicyjne.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się smartfon z dotykowym ekranem i pełną klawiaturą - można łatwo przesuwać i powiększać dokument, a także wygodnie go edytować.

Praktycznie na każdy smartfon znajdziemy przeglądarką PDF, zaś pakiet office z niektórymi urządzeniami (np. Nokie serii E, BlackBerry, telefony na Windows Mobile) otrzymamy za darmo, w innych będzie się to wiązało z wydatkiem kilkunastu dolarów, co przy dużej liczbie urządzeń może okazać się już istotnym kosztem. Pierwsze pakiety tego typu na platformie Android pozwalały tylko na przeglądanie załączników, na szczęście są już także dostępne narzędzia do przeprowadzania zmian w dokumentach (zaś do przeglądania wystarczy darmowa wersja).

Centralne zarządzanie

Zarządzanie infrastrukturą informatyczną z jednego miejsca jest czymś naturalnym, telefony stanowią jej część, więc nie są tu wyjątkiem. Trudno wyobrazić sobie telefon z dostępem do wrażliwych dla korporacji danych, w którym nie da się kontrolować polityki bezpieczeństwa bądź zdalnie wykasować danych.

Telefon w klasie biznes

Mobile Device Manager - zarządzanie smartfonami Windows Mobile

BlackBerry Enterprise Server pozwala na centralne zarządzanie urządzeniem BlackBerry. Umożliwia również m.in. instalowanie i deinstalację aplikacji mobilnych, zdalną konfigurację hasła oraz zdalne usuwanie danych. Telefonami opartymi na systemie operacyjnym Windows Mobile możemy zarządzać za pomocą Mobile Device Manager (MDM) firmy Microsoft. Co ciekawe, wygląda to podobnie jak administrowanie komputerami w Active Directory, zaś same urządzenia są dołączane do domeny. Oprócz ustalania polityki bezpieczeństwa, można także instalować i odinstalowywać oprogramowanie, kontrolować, jakie aplikacje już zostały zainstalowane w urządzeniu, czy usuwać dane w razie kradzieży bądź zgubienia aparatu.

Wymienione programy dobrze się sprawdzą, jeżeli nasze mobilne środowisko jest jednorodne i oparte na wspieranym przez dane narzędzie systemie.


TOP 200