Telefon drogę Ci wskaże

"Przyszłość należy do nawigacji online" - przekonują przedstawiciele poznańskiej spółki NaviExpert, producenta systemu nawigacji satelitarnej dla telefonów komórkowych.

"Przyszłość należy do nawigacji online" - przekonują przedstawiciele poznańskiej spółki NaviExpert, producenta systemu nawigacji satelitarnej dla telefonów komórkowych.

Do korzystania z aplikacji NaviExpert potrzebny jest telefon komórkowy (lista kompatybilnych aparatów dostępna jest na witrynie producenta) z wbudowanym lub zewnętrznym modułem . Oryginalność produktu polega na tym, iż system działa w trybie online - wyznaczanie tras odbywa się na serwerze firmy, a mapy są przesyłane do telefonu użytkownika na bieżąco podczas jazdy, poprzez połączenie GPRS. Takie rozwiązanie ma plusy i minusy, przede wszystkim konieczność opłacania abonamentu i transmisji GPRS.

NaviExpert, jako jedną z podstawowych zalet swojego systemu, od początku wskazywała na niski koszt "wejścia w nawigację". Nie trzeba kupować drogiego sprzętu i map. Ten argument nadal ma uzasadnienie, ale od 2005 r. nieco się zdezaktualizował. Obecnie dedykowane urządzenie GPS z zainstalowaną mapą polski można już kupić za 300-500 zł. Głównym atutem NaviExperta pozostaje aktualność danych. Jak zapewnia producent, mapy są aktualizowane "praktycznie non-stop". Usługa bazuje na mapach dostarczonych przez Imagis. Podobnie jest z informacjami o korkach, remontach dróg, czy punktach kontroli prędkości. Jako że mapy są na serwerze, wszelkie zmiany dostępne są w momencie ich wprowadzenia i nie wymagają wgrywania przez użytkownika jakichkolwiek aktualizacji. Hitem w ofercie firmy ma być właśnie komunikacja dwukierunkowa. W droższym wariancie (abonament Premium) użytkownicy NaviExperta uzyskują dostęp do usługi wyznaczania tras i omijania korków, bazującej na analizie faktycznego ruchu na drogach. System wie, gdzie jest korek, bo na bierząco spływają do niego dane o rzeczywistej prędkości jazdy wszystkich użytkowników NaviExperta. Wszystkich, którzy wyrażają na to zgodę i nie wyłączyli funkcji Community Traffic w menu aplikacji. Na tej podstawie wyznacza alternatywne trasy przejazdu.

Podobnie jak w przypadku innych systemów nawigacji, wiele danych dostarczanych jest właśnie przez społeczność użytkowników. Bardzo proste jest np. zgłaszanie do systemu informacji o punktach kontroli prędkości. Przejeżdżając obok radaru, użytkownik musi jedynie aktywować określoną funkcję na klawiaturze telefonu. Informacja o lokalizacji radaru zostanie przesłana poprzez łącze GPRS do serwera NaviExpert. Firma jest na tyle pewna aktualności danych, iż niedawno wprowadziła nawet gwarancję ostrzegania o stacjonarnych fotoradarach. Przy spełnieniu określonych warunków NaviExpert zrekompensuje otrzymanie mandatu - choć tylko do wysokości 400 zł - każdemu użytkownikowi systemu korzystającego z abonamentu Premium, którego aplikacja nie ostrzegła o punkcie pomiaru prędkości.

Przykładowe ceny usług NaviExpert

149 zł abonament standard na 24 miesiące

249 zł abonament Premium na 24 miesiące

4 zł abonament Premium na 24 godziny


TOP 200