Telefon bardzo inteligentny

W ciągu najbliższych kilku lat liderami na rynku producentów komputerów mogą stać się dostawcy największej liczby telefonów, które będą oferować funkcje komputerów naręcznych. Walkę o ten segment rynku rozpoczął już również Microsoft.

W ciągu najbliższych kilku lat liderami na rynku producentów komputerów mogą stać się dostawcy największej liczby telefonów, które będą oferować funkcje komputerów naręcznych. Walkę o ten segment rynku rozpoczął już również Microsoft.

Według szacunków w ub.r. sprzedano na świecie ponad pół miliarda telefonów komórkowych, które każdego roku oferują coraz bardziej zaawansowane funkcje. Jak jednomyślnie przewidują Paul Horn, dyrektor ds. technologicznych firmy IBM, i Ben Walkman, kierujący działem rozwiązań mobilnych w Microsofcie, już w najbliższych latach to właśnie komórkowe staną się podstawowym klientem, umożliwiającym dostęp do Internetu. Nie jest jednak oczywiste, że liderami rynku telefonów komórkowych pozostaną tacy producenci, jak Nokia czy Ericsson, którzy rozwijają własne systemy operacyjne, przeznaczone dla produkowanych przez siebie "słuchawek". Do walki przystąpił bowiem otwarcie , który opracowuje własną platformę systemową dla telefonów komórkowych, znaną pod roboczą nazwą Stinger, a oficjalnie określaną Microsoft Smartphone Software Solution.

Dwa w jednym

Opracowując platformę Stinger, Microsoft wyszedł z założenia, że telefon przyszłości powinien łączyć funkcje tradycyjnego telefonu GSM i współczesnego komputera naręcznego z systemem Windows CE. Wielu użytkownikom znacznie bardziej odpowiadałoby takie rozwiązanie niż noszenie dwóch niezależnych urządzeń, między którymi dosyć trudno jest wymieniać informacje (być może zmieni się to wraz z popularyzacją technologii Bluetooth).

Telefony Stinger mają być odchudzoną wersją komputerów (u podstaw systemu leży specjalnie zoptymalizowana wersja Windows CE). Wymogi techniczne dotyczące platform sprzętowych określają wagę takiego telefonu na mniejszą niż 110 gramów. Precyzują, że na zasilaniu bateryjnym będzie on mógł pracować do 100 godz. w trybie czuwania (ze stale włączonym wyświetlaczem) lub zapewnić zasilanie na 4 godz. rozmów. Wyświetlacze telefonów będą oferować rozdzielczość 208 x 240 pkt. Mają być dostępne w dwóch wariantach: kolorowym i energooszczędnym, wyświetlającym jedynie odcienie szarości. Najsłabszym procesorem, w jaki zostanie wyposażony telefon, będzie ARM 60 MHz. Dodatkowo telefony Stinger mają umożliwiać rozszerzanie funkcjonalności z wykorzystaniem kart SD i innych.

Prawdziwie smakowitym kąskiem nie będzie jednak wyposażenie sprzętowe, porównywalne z innymi dostępnymi na rynku telefonami, lecz oprogramowanie. Podobnie jak w przypadku komputerów naręcznych, użytkownik będzie mógł przechowywać w telefonie replikę terminarza, kontaktów i innych informacji z aplikacji Outlook. Ponadto będzie dysponował przeglądarką Mobile Internet Explorer, umożliwiającą przeglądanie stron internetowych, serwisów WAP (WML) i kodu XML.

Telefon ma również udostępniać klienta poczty elektronicznej i zunifikowaną skrzynkę odbiorczą, do której będą trafiały SMS-y, faksy i nagrane komunikaty poczty głosowej.

Według zapowiedzi Microsoftu, pierwsze Stingery będą przystosowane do pracy w sieciach GSM, oferujących przepustowość transmisji danych na poziomie 9600 b/s. Nowe rozwiązanie zacznie jednak "błyszczeć" dopiero w sieciach 2,5G i 3G, zapewniających więk- szą przepustowość i umożliwiających stałe włączenie telefonu do sieci komputerowej. Pozwoli to wykonywać wiele usług dodatkowych, np. przeprowadzać komunikację instant messaging.

Jednocześnie interfejs urządzenia ma być przystosowany do jego łatwej obsługi jedną ręką, a nie rysikiem, jak to jest obecnie w przypadku komputerów naręcznych.

Konkurencja na horyzoncie

Microsoft nie jest jedynym producentem, którzy przymierza się do zamiany komputera naręcznego w telefon. Nokia oferuje już rozbu-dowany model Nokia 9210 Communicator z wbudowaną klawiaturą i kolorowym wyświetlaczem. Nad podobną koncepcją pracuje już firma Handspring, która planuje wprowadzenie na rynek palmtopa Treo (szczegóły w przeglądzie komputerów naręcznych na str. 24).

Pierwsze telefony ze Stingerem trafią na rynek europejski jeszcze w pierwszej połowie br. Potem pojawią się w USA i dopiero w dalszej kolejności w Azji. Partnerami Microsoftu w tej dziedzinie są firmy: Samsung Electronics, Mitsubishi Electric, Sendo i HighTech Computer (ona jest autorem designu komputera Compaq iPaq) i to od nich należy się spodziewać pierwszych "słuchawek Microsoftu".


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200