Telefon XXI wieku

Centertel - Polska Telefonia Komórkowa działa w Polsce od czerwca br. Jest to spółka joint venture z kapitałem amerykańskim i francuskim. Jeden z jej autoryzowanych dystrybutorów - MAW Telecom International, na początku grudnia urządził pokaz telefonów komórkowych.

Centertel - Polska Telefonia Komórkowa działa w Polsce od czerwca br. Jest to spółka joint venture z kapitałem amerykańskim i francuskim. Jeden z jej autoryzowanych dystrybutorów - MAW Telecom International, na początku grudnia urządził pokaz telefonów komórkowych.

Na terenie Polski telefonia komórkowa pracuje w systemie analogowym NMT. Jest on standardem także na terenie Skandynawii (Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja). W przyszłości będzie także funkcjonował w Czecho-Słowacji, na Węgrzech i w krajach nadbałtyckich. Nie wyklucza to oczywiście możliwości telefonicznego kontaktowania się z całym światem. Z telefonu komórkowego działającego w systemie NMT będzie można jednak korzystać tylko w wyżej wymienionych krajach, gdyż w pozostałych stacje przekaźnikowe działają w innych systemach. Planowany jest europejski system telefonii komórkowej - JSM - a ponieważ będzie to system cyfrowy, to koszt jego eksploatacji wielokrotnie wzrośnie.

Centertel realizuje połączenia przy pomocy fal radiowych w paśmie 450 MHz. Wobec tego z telefonii komórkowej można korzystać jedynie na obszarze widocznym przez stacje przekaźnikowe (zakres waha się od 0,5 do 30 km w zależności od ukształtowania terenu). Firma systematycznie zwiększa liczbę funkcjonujących stacji. Na początku grudnia w Polsce można było korzystać z telefonii komórkowej na obszarze granic administracyjnych Warszawy. Do końca roku - na terenie województwa warszawskiego, w Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Krakowie. Do końca przyszłego roku zostaną stworzone szlaki komunikacyjne między powyższymi miastami, co usprawni połączenia międzymiastowe realizowane do tej pory zwykłymi liniami telefonicznymi.

W celu zwiększenia efektywności wykorzystania telefonów komórkowych udostępniono wiele ciekawych funkcji takich jak: możliwość połączenia z innym numerem w czasie prowadzonej rozmowy, połączenia trójstronne (konferencja na 3 telefonach), a także możliwość blokady rozmów przychodzących, jak i wychodzących (wszystkich, międzynarodowych lub poza Europę), co jest ważne, gdy kilka osób korzysta z jednego telefonu.

Telefonów komórkowych dostarcza fińska firma NOKIA. Wszystkie są telefonami przenośnymi z możliwością instalacji w samochodzie. Lżejszy (0,76 kg), Cityman, kosztuje ponad 21 mln zł, cięższy (2,0 kg) - Talkman - ok. 17 mln, najtańszy - Mobileman - ok. 13 mln. Opłata za podłączenie do sieci wynosi ponad 7 mln, co można rozłożyć na 5 rat. Miesięczny abonament (bez wliczonych rozmów) - prawie 400 tys. Koszt połączenia wynosi 30 centów za minutę (ok. 5 tys. zł) bez względu na to, czy my dzwonimy, czy do nas dzwonią. Do tego dochodzą "normalne" opłaty za połączenie przez nas realizowane, płatne Polskiej Telekomunikacji (600 zł za impuls przy połączeniach miejscowych). Za każde połączenie międzynarodowe musimy dodatkowo zapłacić ok. 38 tys. zł. Mimo, że nie jest to tanie rozwiązanie, na terenie Warszawy działa aktualnie ponad 2 tys. telefonów komórkowych. Dla firm MAW proponuję zakup na zasadach leasingu - pierwsza wpłata tylko 35% wartości.


TOP 200