Telecom '99 zdominowany był problematyką transmisji danych

GENEWA

GENEWA

Cztery lata temu genewską wystawę Telecom zdominował temat Internetu. Podczas tegorocznej edycji wszyscy wystawcy prezentowali rozwiązania do transmisji danych w sieciach komputerowych, telekomunikacyjnych i bezprzewodowych. Na Telecom '95 tylko mówiono o integracji różnych metod komunikacji: telefonii, telewizji kablowej, łączności satelitarnej i Internecie. Dzisiaj ta integracja stała się faktem. Od poprzedniej wystawy znacznie zmienił się także rynek telekomunikacyjny. Przeprowadzono jego liberalizację, a rządy poszczególnych państw straciły dominującą na nim rolę. Dzisiaj o jego rozwoju decydują firmy komercyjne.

Szybsze dane

Przebojem genewskiej wystawy były niewątpliwie rozwiązania mające znacznie przyspieszyć transmisję danych. Pojawiły się takie technologie, jak VDSL (Very high-speed Digital Subscriber Line), LMDS (Local Multipoint Distribution System) czy GPRS (General Packet Radio Service). Sieci bezprzewodowe oparte na dwóch ostatnich są już budowane w Polsce. Na stoiskach wszystkich producentów sprzętu komórkowego można było zobaczyć działające telefony z protokołem WAP (Wireless Application Protocol), a także prototypy komórkowych wideotelefonów.

Telecom '99 był szansą do zaprezentowania przez firmy telekomunikacyjne prototypów rozwiązań dla trzeciej generacji telefonii komórkowej - UMTS. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (International Telecommunication Union - ITU) ma już wkrótce zaaprobować standard tej sieci, który nazwano IMT-2000. Trzecia generacja systemów łączności ruchomej ma wykorzystywać technologię dostępu radiowego z podziałem kodowym (WCDMA). W roku 2010 komórkowa łączność multimedialna ma stanowić połowę rynku usług bezprzewodowej łączności - szacują członkowie ITU.

Już dzisiaj próbna sieć UMTS budowana jest w Japonii. Jej komercyjne uruchomienie jest planowane na 2001 r. W Europie pierwsze tego typu sieci zaczną działać nie wcześniej niż w 2002 r. W Genewie próbną sieć komórkową UMTS Terrestrial Radio Access Network zaprezentowały Alcatel i Motorola. Za jej pośrednictwem były przesyłane obrazy wideo ze stoiska oddalonego o kilkaset metrów. Podobną instalację stworzył na stoisku Lucent Technologies. Można tam było obserwować teletransmisję z konferencji prasowej, odbywającej się w przemieszczającym się po Genewie samochodzie.

Multimedialne komórki

Właśnie sieci telefonii komórkowej oparte na standardzie UMTS mają w przyszłości umożliwić ich abonentom dostęp do usług multimedialnych. Dzięki transmisji rzędu 2 Mb/s będzie możliwe zaoferowanie abonentom transmisji obrazów wideo, danych i szybkiego dostępu do Internetu. Dzisiaj jedynie 3% wszystkich abonentów sieci komórkowych korzysta z usług transmisji danych, do 2005 r. odsetek ten zwiększy się 15-20%.

Dla ok. 370 działających na świecie operatorów GSM etapem pośrednim w procesie przekształcenia ich sieci w sieci UMTS ma być wdrożenie technologii pakietowej transmisji danych GPRS. Rozwiązanie to zwiększa nawet 10-krotnie prędkość transmisji. Na Telecom '99 Nokia zaprezentowała telefony umożliwiające - przy wykorzystaniu GPRS - dostęp do korporacyjnych sieci intranet. Natomiast Alcatel przedstawił telefon z protokołem WAP wykorzystujący możliwości pakietowej transmisji danych.

***

Zalew komórek

Zdaniem przedstawicieli Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej, do 2015 r. liczba osób korzystających z telefonii komórkowej zwiększy się do 2,4 mld. Dzisiaj z telefonów komórkowych korzysta ok. 360 mln osób. W tym czasie przychody z usług telefonii komórkowej mają przekroczyć przychody operatorów telekomunikacyjnych sieci kablowych. Od roku 1995 - kiedy odbyła się poprzednia edycja wystawy Telecom - udział telefonii komórkowej wzrósł z 13% do 30% całego rynku operatorów telekomunikacyjnych.


TOP 200