Telecom '99: uznani producenci prezentują telefony obsługujące WAP

GENEWA

GENEWA

Wystawa Telecom '99 jest pierwszą okazją do szerokiej prezentacji możliwości oferowanych przez telefony GSM wyposażone w obsługę protokołu WAP (Wireless Applications Protocol).

Telefony obsługujące ten protokół prezentują wszyscy wielcy producenci - Alcatel, Nokia, Siemens, Ericsson i Motorola. Według prognoz angielskiej firmy analitycznej Strategy Analytics, do 2003 r. w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej zostanie sprzedanych ok. 525 mln urządzeń wyposażonych w obsługę protokołu WAP.

Zostać WAP-niakiem

WAP to protokół komunikacyjny, który ma uczynić z telefonu komórkowego podstawowe narzędzie biznesowe, umożliwiające nie tylko przeprowadzanie rozmów telefonicznych, ale także wykorzystywanie telefonu jako inteligentnego terminala umożliwiającego dostęp do danych w sieci korporacyjnej, Internetu czy publicznych serwisów informacyjnych.

Ilość zastosowań, do których można wykorzystać telefony wyposażone w obsługę protokołu WAP, jest praktycznie nieograniczona. Siemens podczas Telecom '99 prezentuje aplikację umożliwiającą - użytkownikowi telefonu z WAP - stałe monitorowanie sytuacji na drodze, a w szczególności informowanie o korkach, wypadkach i ewentualnych objazdach.

W przypadku użycia protokołu WAP sieć komórkowa jest wykorzystywana wyłącznie do transmisji danych. Informacje pochodzą z publicznie dostępnego serwera WAP, który - podobnie jak serwer WWW - zawiera odpowiednio przygotowane, stale aktualizowane informacje i aplikacje stworzone w języku WML (Wireless Markup Language) zbliżonym konstrukcją do XML. Język ten charakteryzuje się tym, że tworzone w nim informacje są znacznie mniejsze niż tradycyjne strony HTML, a co za tym idzie - ich przesłanie na telefon komórkowy trwa krócej.

Szerokie udostępnienie telefonów z WAP umożliwi również realizację bardziej zaawansowanych funkcji niż tylko przeglądarka do serwisów informacyjnych. Korporacje będą mogły instalować u siebie serwery internetowe komunikujące się z bramkami WAP, pracującymi u operatorów telekomunikacyjnych, i oferujące pracownikom firmy możliwość dostępu do kluczowych dla ich pracy aplikacji intranetowych. Wkrótce należy się spodziewać, że np. oprogramowanie klasy ERP będzie udostępniać możliwość wglądu w dane korporacyjne z wykorzystaniem protokołu WAP. Jeszcze szybciej zareagują prawdopodobnie producenci aplikacji przeznaczonych dla pracowników działów informatyki umożliwiających zarządzanie sieciami korporacyjnymi.

Technologią WAP jest szczególnie zainteresowany Microsoft, który na targach w Genewie prezentuje oprogramowanie Internet Cellular Smart Access (ICSA) 3.5, którego rynkowa premiera zapowiadana jest na pierwszy kwartał 2000 r. Oprogramowanie to przeznaczone jest dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy planują udostępnić swoim klientom usługi wykorzystujące potencjał protokołu WAP. Dzięki niemu użytkownicy telefonów WAP będą mogli sprawdzać za pośrednictwem bramek WAP pocztę elektroniczną, odbierać faksy, korzystać ze swoich książek adresowych przechowywanych na serwerach korporacyjnych, a także otrzymywać automatyczne powiadomienia o nowej korespondencji nadsyłanej do skrzynek poczty elektronicznej.

Ograniczenia protokołu

Popularyzacja technologii WAP wymaga spełnienia kilku wymogów. Przede wszystkim możliwość komunikacji z wykorzystaniem tego protokołu musi być zaoferowana przez operatorów telefonii komórkowej. Do realizacji takich usług przymierzają się najwięksi polscy operatorzy (Polkomtel zaprezentował nawet już działanie WAP, o czym pisaliśmy w Computerworld nr 34/99). Użytkownik musi ponadto mieć telefon wyposażony w obsługę tego protokołu.

Ostatnim wymogiem jest dostarczenie serwisów WAP, z których będą mogli korzystać użytkownicy końcowi sieci telefonii komórkowej. Dotyczy to zarówno prostych zastosowań, takich jak dostarczanie do telefonu subskrybowanych przez użytkowników serwisów informacyjnych, jak i umożliwienia im dostępu do bardziej złożonych aplikacji pozwalających np. na wykonywanie z poziomu telefonu operacji finansowych na własnym koncie bankowym.

***

Według nieoficjalnych informacji przedstawicieli operatorów komórkowych, do końca 2000 r. w Polsce będzie ok. 200 tys. telefonów komórkowych zdolnych komunikować się za pomocą protokołu WAP.