Tele-społeczności w Europie i w Polsce

Cztery procent budżetu Antwerpii przeznaczane jest na funkcjonowanie Telepolis ( http://www.telepolis.be ). Ta powołana w 1988 r. spółka komunalna zajmuje się rozwojem lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Cztery procent budżetu Antwerpii przeznaczane jest na funkcjonowanie Telepolis (http://www.telepolis.be ).

Ta powołana w 1988 r. spółka komunalna zajmuje się rozwojem lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej. W roku 1994 uruchomiona została, będąca własnością miasta, szerokopasmowa sieć światłowodowa MANAP. Służy ona zarówno do zarządzania miastem, jak i udostępniania mieszkańcom różnorodnych informacji i usług. Łączy wszystkie urzędy administracji lokalnej oraz instytucje związane z funkcjonowaniem miasta. Znajdujące się w niej szpitale przekazują sobie na bieżąco wyniki badań i prowadzą konsultacje. System zdalnego zarządzania obiektami municypalnymi pozwala non stop kontrolować jakość i temperaturę wody w miejskich pływalniach. W sieci prezentowane są wszystkie uchwały i dokumenty rady miejskiej. Do publicznej wiadomości podawany jest zawsze budżet i stan kasy miejskiej. Przed podjęciem decyzji w istotnych dla miasta sprawach prowadzone są sieciowe sondaże i referenda.

Za sprawą rozpoczętego w 1995 r. programu Digital Metropolis Antwerp mieszkańcy mają zapewniony bezpłatny dostęp do Internetu. Każdy może otrzymać konto poczty elektronicznej i miejsce na własne strony WWW. Można korzystać z mediakiosków, cyberkafejek lub cyber-busów. Dla początkujących prowadzone są kursy komputerowe. Rachunki za gaz i światło można płacić bezpośrednio z domu za pomocą tzw. elektronicznej portmonetki. W planowaniu wolnego czasu pomaga baza danych o wydarzeniach kulturalnych, połączona z systemem zdalnej rezerwacji biletów.

Na samorządy wywierana jest coraz większa presja, by dostarczały jak najwięcej wartościowych, potrzebnych informacji - mówił na ubiegłorocznej konferencji Miasta w Internecie Bruno Peeters, wicemer Antwerpii i prezes Telepolis. Samorząd to służba obywatelowi, naszym podstawowym celem jest więc zapewnienie każdemu dostępu do niezbędnych mu informacji. To z kolei sprzyja coraz większej decentralizacji władzy i rozwojowi demokracji lokalnej. Do realizacji tych zadań ma służyć odpowiednia infrastruktura teleinformatyczna.

Dostęp do Internetu i znajdujących się w nim zasobów informacyjnych ułatwiają swoim mieszkańcom także inne miasta europejskie. W Barcelonie komputerami podłączonymi do sieci dysponują wszystkie biblioteki publiczne. W Rzymie bezpłatny dostęp do Internetu otrzymały szkoły, organizacje non-profit i stowarzyszenia. W Amsterdamie stoją na ulicach, jak budki telefoniczne, kioski multimedialne. Władze Walii uruchomiły natomiast 150 punktów publicznego dostępu do Internetu na terenach wiejskich.

Mieszkańcy hrabstwa Ringkobing w Danii (http://www.ringkobing.dk ) mogą za pomocą działającego w sieci systemu informacji przestrzennej sprawdzić wszystkie regulacje prawne dotyczące swojej nieruchomości. W systemie SIPAC w Katalonii znajdują się informacje o 300 krajowych i 200 gminnych procedurach administracyjnych. Austriacki program Help (http://www.help.gv.at ) podaje zasady załatwiania poszczególnych spraw w urzędach administracji publicznej i umożliwia składanie wniosków przez Internet. W fińskim dystrykcie Kauhajoki (http://www.kauhajoki.fi ) można na bieżąco śledzić poczynania urzędników i radnych poprzez sieciowe, interaktywne transmisje obrad władz gminnych. Sieci miejskie w niemieckim Muenster i włoskiej Bolonii wykorzystywane są przez władze samorządowe do zbierania uwag i opinii mieszkańców na temat ważnych, planowanych przedsięwzięć. W myśl ogłoszonego w ubiegłym roku programu modernizacji działań rządu brytyjskiego, usługi publiczne na wszystkich szczeblach administracji mają być dostępne poprzez Internet 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Cyber Skills, Wałbrzych

Cyber Skills to program edukacyjny, przybliżający zdobycze informatyki członkom lokalnych społeczności, zainicjowany pięć lat temu przez ICL w Wlk. Brytanii. Miał być m.in. próbą zaradzenia rosnącemu bezrobociu. Jego celem jest szerzenie świadomości możliwych zastosowań sprzętu komputerowego i kształcenie umiejętności jego wykorzystania. Przeznaczony głównie dla najsłabszych grup społecznych (bezrobotni, młodzież, niepełnosprawni). Każdej z nich prezentowane są inne, najbardziej użyteczne możliwości użycia komputerów. Wałbrzyski ośrodek szkoleniowy jest jednym z 59. działających na świecie (z czego 50 w Wlk. Brytanii) i pierwszym w Europie Środkowej. Prowadzony jest przez Fundację Wałbrzych 2000. Sprzęt dostarczyła firma ICL, a fundusze na prowadzenie warsztatów szkoleniowych pochodzą z Know-How Found. Dalsze wsparcie strona brytyjska uzależnia od zaangażowania własnych środków przez organizatora lub społeczność Wałbrzycha. Planowana jest realizacja kolejnego projektu Cyber City, którego celem miałoby być umożliwienie mieszkańcom miasta dostępu do Internetu w miejscach publicznych (urzędach, bibliotekach, muzeach, supermarketach), pojawiłyby się kioski internetowe, a do odległych osiedli dojeżdżałby cyberbus ze stanowiskami komputerowymi. Niestety, do tej pory Fundacja "Wałbrzych 2000" nie ma własnej strony WWW .

Wirtualna Gmina, Raszyn

Projekt Wirtualnej Gminy został zainicjowany przez Microsoft Polska. Zakłada on wyposażenie wszystkich mieszkań, sklepów, przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej w komputery podłączone do sieci. W najbardziej ruchliwych miejscach stanęłyby kioski multimedialne. Mieszkańcy mogliby korzystać z bezpłatnych kont poczty elektronicznej i umieszczać na gminnym serwerze własne strony WWW. Zastosowanie identyfikacyjnych kart mikroprocesorowych umożliwiałoby załatwianie wielu spraw w urzędzie bez wychodzenia z domu. Pozwalałoby też na dokonywanie zakupów przez Internet i płacenie za pomocą elektronicznej portmonetki. Posiedzenia rady byłyby transmitowane na bieżąco w formie wideokonferencji. Projekt miałby być sfinansowany m.in. przez sponsorów, reklamodawców, miejscowych przedsiębiorców i mieszkańców (np. poprzez zakup komputerów). Do koordynacji prac powołano Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Raszyn (szeroko o zaletach i wadach projektu pisaliśmy w CW nr 28/99).

JasNet - Jastrzębski System Informacji Komputerowej, Jastrzębie Zdrój

Funkcjonujący w Internecie miejski system informacyjny JasNet (http://www.jasnet.pl/ ) nastawiony jest na obsługę mieszkańców miasta, nie jego promocję. Jego celem jest udostępnianie informacji dotyczących wszelkich spraw, którymi są zainteresowani mieszkańcy. Zawiera m.in. spis firm, urzędów i instytucji, alfabetyczną książkę teleadresową, relacje z wydarzeń w mieście oraz lokalną wyszukiwarkę JasFinder. Można zamieszczać w nim reklamy i ogłoszenia oraz własne strony WWW . Jest przedsięwzięciem komercyjnym. Prowadzi go Jastrzębska Agencja Promocji i Rozwoju.


TOP 200