Tegoroczny Infosystem zdominowały tematy sieciowe i internetowe

Na tegorocznym Infosystemie znaczącym wydarzeniem była pierwsza w Polsce prezentacja technologii zwielokrotniania fal optycznych DWDM. Po raz pierwszy w historii targów własną ekspozycję miała grupa firm z Izraela.

POZNAŃ

Podobnie jak na większości polskich targów teleinformatycznych, również na Infosystem, Multimedia i Poligrafia z roku na rok wyraźnie zmniejsza się liczba wystawców. W tym roku praktycznie zaniechano organizacji oddzielnej imprezy - Multimedia. Coraz większą konkurencją dla Infosystemu staje się CeBIT w Hanowerze, a dla Poligrafii - DRUPA w Dusseldorfie.

<B>Zwielokrotnione fale</B>

Znaczącym wydarzeniem Infosystemu była pierwsza w Polsce prezentacja technologii zwielokrotniania fal optycznych (DWDM). Na bazie światłowodów sieci Kolpak stworzono pięć równoległych połączeń pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem, każde o przepustowości 2,5 Gb/s. Do realizacji tego przedsięwzięcia wykorzystano urządzenia Alcatela.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu
  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów

Połączenie to było częścią większej sieci eksperymentalnej FAIRnet 2000, w której przez sieci różnych operatorów połączono szybkimi łączami kilka miast w Polsce. Na podstawie tej sieci przy współudziale firmy ATM i Telewizji Polonia uruchomiono telewizję interaktywną, w której obraz był bezpośrednio konwertowany na postać cyfrową, tak iż można go było oglądać w przeglądarce.

Według nieoficjalnych informacji, nad takim wykorzystaniem szybkich sieci teletransmisji danych zastanawia się Telewizja Polska, która chciałaby w ten sposób zdigitalizować swoje archiwa.

<B>Telekomunikacja w Unii</B>

Targom towarzyszyło wiele konferencji tematycznych. Wszystkich operatorów zgromadziło Forum Gospodarcze Tel-Ekon "Nowy ład w telekomunikacji polskiej w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej". Zastanawiano się przede wszystkim nad wpływem nowej ustawy "Prawo Telekomunikacyjne" na polski rynek.

O rozwoju społeczeństwa informacyjnego i polskim Internecie Optycznym Pionier rozmawiano podczas międzynarodowych prezentacji Research and Development for Information Society oraz na kongresie EUNIS 2000, poświęconym problematyce systemów informacyjnych dla uniwersytetów w XXI w. Prezentowano m.in. konkretne rozwiązania, proponowane do budowy Internetu Optycznego.

Jak co roku odbyła się także konferencja Business Information Systems, której część stanowiły sesje Neuro BIS, poświęcone zastosowaniu sieci neuronowych do prowadzenia analiz finansowych i badania klientów.

<B>Z Tajwanu i Izraela</B>

W tym roku na Infosystemie pojawiło się tylko kilkanaście tajwańskich firm. Oferują one z reguły elementy do montażu komputerów lub akcesoria. Polski rynek jest już na tyle ustabilizowany, że wizyta przedstawicieli małej tajwańskiej firmy nie może przynieść jej efektów w krótkim czasie.

Po raz pierwszy w historii targów własną ekspozycję miała grupa firm z Izraela. Ich przedstawiciele chcieli nawiązać współpracę z polskimi firmami. Co roku Izrael eksportuje rozwiązania informatyczne za ok. 8 mld USD. Jednym z przedstawicieli izraelskiej branży teleinformatycznej była internetowa firma RadWare, oferująca rozwiązania do zabezpieczenia serwerów i bilansowania ruchu na serwerach WWW.

<B>Nieliczne premiery</B>

Jeden z nielicznych pokazów przedpremierowych na Infosystemie zorganizował Xerox, który prezentował nowe modele laserowych drukarek sieciowych. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, nowa seria drukarek ma wysokie parametry szybkości i jakości druku, przy zachowaniu względnie niskiej ceny. Najnowsze modele drukarek atramentowych przedstawił również Canon (BJC-820).

3Com promował technologie bezprzewodowych sieci LAN. Z kolei NEC prezentował plazmowe wyświetlacze o dużych wymiarach (42 i 50").

<B>Publiczne centrum certyfikacji</B>

Szczecińskie Unizeto po raz pierwszy publicznie przedstawiło swoją ofertę udzielania certyfikatów cyfrowych w Infrastrukturze Klucza Publicznego. Firma pod adresemhttp://www.certum.pl. oferuje certyfikaty do zabezpieczania poczty elektronicznej, serwerów WWW, serwerów WAP i połączeń Ipsec. Ceny mają być niższe niż oferty zachodnich wystawców certyfikatów, jak np. Verisign.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200