Techtrendy 2015

Koniec roku to okazja, aby zastanowić się, co czeka nas w nowym. Analizując różne prognozy, wybraliśmy najciekawsze trendy technologiczne, których możemy być świadkami w nadchodzących 12 miesiącach.

W 2015 r. powinniśmy obserwować gwałtowny wzrost sprzedaży drukarek 3D, odwrót tabletów, pojawienie się komputerów kwantowych czy rozwój narzędzi analitycznych.

Wideo rządzi siecią

Stwierdzenie, że ruch z Internecie będzie rosnąć, nie jest niczym odkrywczym. Jednak sieci będą wymagać przystosowania nie tylko do obsługi większego natężenia ruchu. Przede wszystkim muszą zostać dostosowane do obsługi transmisji wideo (w tym HD oraz 3D), której udział w ruchu internetowym ma osiągnąć aż 91 % w 2015 r. Obecnie Internet nie jest dostosowany do takiego profilu ruchu. Modyfikacji będzie wymagać zarówno infrastruktura sieci, jak i aplikacje takie, jak CDN. Coraz większym wyzwaniem będzie zarządzanie ruchem w centrach danych, który w 2015 r. ma przekroczyć 5 zetabajtów. Z tego 76 % będzie to komunikacja nie wychodząca poza centra danych. To wymaga zupełnie nowej architektury, niż warstwowy modeli ISO/OSI rozwijany w ostatnich dekadach.

Zobacz również:

  • Kolejny amerykański start-up błyskawicznie pozyskał finansowanie na budowę komputera kwantowego

Komputery kwantowe

Technologie takie, jak komputery kwantowe na dekady zagoszczą w świecie IT. Co więcej, dzięki nim prawo Moore przestanie obowiązywać i zastąpi je nowa formuła. Przykładowo, w 1940 r. komputery realizowały jeden cykl obliczeniowy (cycle per second) w czasie 150 sekund. Z upływem czasu komputery IBM PS/2 klasy PC osiągnęły wydajność 250 CPS (37 500 razy więcej niż w latach 40-tych). Kiedy uruchomiono superkomputer Cray, realizował on zaledwie 86 milionów cykli procesora na sekundę. W 2015 r. komputery kwantowe będą przeprowadzać obliczenia z szybkością 38 bilionów CPS, a superkomputery mogą osiągnąć wydajność 8,6 biliarda CPS (biliard to 10 do 15 cykli procesora na sekundę). Szybkość rozwoju komputerów ostatecznie przekroczy prawo Moore’a. Ta wielkość ma istotne implikacje dla chmury i innych technologii. Dla dostawców chmury to poważne wyzwanie, jeśli nie będą ostrożnie obchodzić się z technologią kwantową.

Mobilność to nie tylko smartfony

Mobilne urządzenia nadal zyskują na popularności i analitycy z Gartnera przewidują zwiększony nacisk na zaspokajanie potrzeb użytkowników mobilnych w różnych kontekstach i środowiskach, a nie skupianie się na samym urządzeniu. Smartfony i komputery odzieżowe (wearable) już teraz sprawiają, że środowisko komputerowe się rozszerza, obejmując takie obszary, jak elektronika konsumencka czy ekrany plazmowe w miejscach pracy czy w miejscach publicznych. Co więcej, całe otoczenie będzie musiało się dostosować do wymagań użytkowników mobilnych. To z kolei stworzy poważne wyzwania w zakresie zarządzania dla organizacji IT, ponieważ będą one tracić kontrolę nad urządzeniami użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200