Technologie, procesory, architektury

Nazwa Westmere służy do określenia kolejnej generacji procesorów wytwarzanych przy wykorzystaniu technologii 32-nanometrowej, które jednak w dalszym ciągu są oparte na mikroarchitekturze Nehalem. Ale nie znaczy to, że układy nie będą zawierać ulepszeń. Według zapowiedzi Intela, Xeon Westmere mają mieć znacznie mniejszy poziom upływności prądu, czyli większą energooszczędność, zestaw instrukcji rozszerzony o funkcje umożliwiające znaczny wzrost wydajności szyfrowania/deszyfrowania danych, a także sprzętowe mechanizmy pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa danych w środowiskach zwirtualizowanych. Natomiast w pierwszej połowie roku ma pojawić się na rynku 8-rdzeniowy układ Nehalem-EX, umożliwiający jednoczesne przetwarzanie 16 wątków obliczeniowych.

Również w I kwartale 2010 r. najprawdopodobniej zostaną udostępnione tanie procesory przeznaczone dla najprostszych, wyposażonych tylko w jeden układ serwerów. Będą one oparte na architekturze Clarkdale, czyli wytwarzanych w technologii 32-nanometrowej układach Westmere dla komputerów PC, które mają zostać wprowadzone przez Intela w IV kw. br. W odróżnieniu od układów Core 2, procesory te będą wyposażone w możliwość przetwarzania 2 wątków przez każdą jednostkę CPU oraz zintegrowany układ graficzny, co powoduje, że ich przystosowanie do pracy w serwerach ma sens.

Procesory Xeon są adresowane przede wszystkim na rynek masowy, ale Intel ma też w ofercie układy Itanium opracowane we współpracy z HP, które miały zawojować rynek serwerów uniksowych. Plany te jak dotąd nie powiodły się i architektura EPIC wciąż musi konkurować, jak równy z równym, z układami IBM Power lub SPARC, zwłaszcza że wśród największych producentów serwerów tylko HP konsekwentnie wspiera tę platformę. Do jej popularyzacji nie przyczyniają się też opóźnienia i przesunięcia premier nowych wersji układów. Wydaje się jednak, że 4-rdzeniowa wersja Itanium Tukwila pojawi się ostatecznie na rynku w pierwszym kwartale 2010 r. Uruchomienie masowej produkcji potrwa zapewne jeszcze kilka dodatkowych miesięcy, więc nowe modele serwerów z tymi układami pojawią się na rynku (oczywiście w ofercie HP) najprawdopodobniej dopiero w II kwartale przyszłego roku. HP zamierza zasadniczo zmodyfikować architekturę serwerów Integrity przeznaczonych do instalacji 4-rdzeniowych procesorów Intel Itanium Tukwila. Nowy procesor będzie wymagał zastosowania innego gniazda niż obecne układy Itanium, więc jest to dobra okazja do istotnej zmiany konstrukcji serwerów.


TOP 200