Technologie napędzane pandemią

Wielcy światowi gracze technologiczni odnotowują duże wzrosty mimo kryzysu związanego z pandemią. W dużej mierze to COVID-19 stał się w II kwartale 2020 katalizatorem ich sukcesu.

Firma GlobalData opublikowała w sierpniu podsumowanie kapitalizacji rynkowej firm technologicznych. Wynika z niego, że mimo kryzysu pandemii spółki technologiczne umocniły się jeszcze bardziej na rynku, odnotowując dwucyfrowe wzrosty, w dużej mierze kreowane przez zwiększona konsumpcję technologii.

Technologie napędzane pandemią

Ranking otwiera firma Apple, której kapitalizacja rynkowa kwartał do kwartału wzrosła aż o 40%. Było to możliwe dzięki wzrostowi popularności usług producenta, tzw. urządzeń wearables, jak również ogłoszeniem w czerwcu 2020 nowego systemu iOS i nowego komputera iMac.

Zobacz również:

Drugą z 25 najlepszych firm technologicznych pod względem kapitalizacji rynkowej był Microsoft. Spółka poszybowała z wynikami szczególnie w III kwartale (kończącym się w MS z końcem marca 2020). Na pozycję wicelidera wywindowało ją między innymi ogromne zainteresowanie chmurą publiczną i zwiększona sprzedaż Xboxów, a więc te produkty, które świeciły triumfy podczas izolacji społecznej. Trzecie miejsce na podium zajął AWS, również za sprawa wzrostu popytu na usługi chmurowe w czasie pandemii. Dodatkowo, jak zaznaczają analitycy, do sukcesu całego Amazona przyczynił się wzrost popytu detalicznego w handlu elektronicznym.

Spore wzrosty kapitalizacji rynkowej (od 9 do aż 45% kwartał do kwartału) odnotowali producenci procesorów, tacy jak Samsung, Taiwan Semiconductor, NVIDIA, ASML, Broadcom, Texas Instruments i Qualcomm. Analityk GlobalData uważa, że pandemia doprowadziła do wzrostu popytu na układy pamięci, głównie ze względu na większe zapotrzebowanie ze strony aplikacji chmurowych związanych z pracą zdalną i edukacją online.

Na liście 25 najlepszych firm technologicznych GlobalData pojawiły się dwa nowe podmioty. To ServiceNow i Zoom. Pierwszy z nich oferuje usługowe podejście do procesów w organizacjach, drugi – możliwość zdalnej komunikacji.


TOP 200