Technologie, które wspierają biznes i najnowsze trendy dla liderów IT na WEBCON DAY 2017

Webcon Digitalizacja przedsiębiorstwa to nie tylko eliminacja papieru, a prawdziwa rewolucja w modelu zarządzania pracą w firmie. 18 maja w Krakowie spotkają się specjaliści z największych polskich firm, aby podzielić się wiedzą i spostrzeżeniami na temat nowych wyzwań dla zarządów i liderów IT, związanych z cyfrową transformacją. Konferencja odbywa się w ramach wydarzenia WEBCON DAY 2017.

Spotkanie ma charakter forum wymiany doświadczeń i wiedzy na temat optymalizacji procesów biznesowych w erze Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Partnerem technologicznym WEBCON DAY 2017 jest Microsoft.

Konferencja będzie przestrzenią do dyskusji o trendach i zmianach, które przed liderami IT i biznesu stawiają zupełnie nowe wyzwania. Na konkretnych i nieszablonowych przykładach wdrożeń u liderów cyfrowej transformacji zademonstrowane zostanie, jak systemy klasy BPM (Business Process Management) i RAD (Rapid Application Development) umożliwiają organizacjom nie tylko nadążanie za coraz szybszym tempem zmian, ale również obrócenie ich na swoją korzyść i przejście na zupełnie nowy poziom.

W polskich przedsiębiorstwach elektroniczny obieg dokumentów jest najczęściej kojarzony z digitalizacją, ewidencją i archiwizacją informacji zgromadzonych na kartkach papieru, przez co wybór odpowiedniego systemu informatycznego najczęściej pada na „klasyczne” obiegi, takie jak ewidencja faktur czy wniosków urlopowych. Jednak w obliczu Czwartej Rewolucji Przemysłowej ci gracze, którzy chcą liczyć się na rynku będą musieli rozważyć zastosowanie systemów, które oferują znacznie więcej.

Elastyczność i dynamika zamiast stabilizacji

Digitalizacja to coś więcej niż przejście z rozwiązań analogowych na cyfrowe. To zmiana sposobu funkcjonowania całej firmy i myślenia o zarządzaniu nią. A dobrze dobrany system sprawia, że owa zmiana jest wyłącznie na lepsze – mówi Łukasz Wróbel, wiceprezes firmy WEBCON, organizatora WEBCON DAY i producenta WEBCON BPS, platformy typu BPM/RAD (Business Process Management/Rapid Application Development), która umożliwia szybkie tworzenie kompletnych aplikacji biznesowych bez kodowania.

Do niedawna odpowiedzialny za cyfrową transformację dział IT i działy związane z procesami biznesowymi były jak dwa różne, rządzące się swoimi prawami i ścierające się światy. Zadaniem działu IT jest bowiem zapewnienie spójności i ciągłości procesów, zwłaszcza tych strategicznych, podczas gdy biznes musi błyskawicznie reagować na ciągle zmieniające się otoczenie gospodarczo-społeczno-prawne. Ów niezamierzony podział spędzał sen z powiek pracownikom niejednej firmy, prowadząc do niepotrzebnych tarć i frustracji. Jednak wcale nie musi tak być.

Technologie, które wspierają biznes i najnowsze trendy dla liderów IT na WEBCON DAY 2017

W pewnym momencie działy IT zaczęły funkcjonować podobnie do biatlonisty, który w zależności od tego, czy biegnie, czy strzela, musi wykazać się maksymalną szybkością i zwinnością, żeby chwilę potem w pełnym skupieniu i koncentracji oddać precyzyjne strzały. Wprowadzono nawet pojęcie tzw. bimodal IT, oznaczające podział na procesy strategiczne i poboczne. Spowodowała to przede wszystkim rzeczywistość biznesowa, zmieniająca się w obecnych czasach tak szybko. Co więcej, można pokusić się o prognozę, że i to zjawisko zacznie, czy też może nawet już zaczyna powoli zanikać. Wymóg elastyczności, stawiany dotychczas przede wszystkim aplikacjom obsługującym procesy poboczne, coraz częściej zaczyna dotyczyć również obszarów strategicznych, kiedyś nienaruszalnych, a dzisiaj zmuszonych równie szybko reagować na zmiany. W przeciwnym razie systemy obsługujące procesy strategiczne stają się kagańcem dla rozwoju biznesu. Działy IT muszą w związku z tym dostarczać adekwatnych rozwiązań, wspierających działy operacyjne firmy w szybko zmieniającej się rzeczywistości, a nie stać jedynie na straży sztywnych procedur – podkreśla Łukasz Wróbel.

Największą przewagą systemów typu BPM/RAD jest możliwość tworzenia przez wewnętrzny dział IT autorskich rozwiązań na potrzeby firmy. Wdrożenie efektywnego systemu zarządzania procesami pozwala działowi IT stać się pełnoprawnym partnerem w realizacji celów biznesowych firmy poprzez dostarczanie praktycznych narzędzi, które zdejmują z barków pracowników szereg uciążliwych, powtarzalnych obowiązków. Dzięki temu mogą oni wykorzystać swój potencjał na realizację ambitniejszych zadań. Taki system jest ich partnerem w pracy, a korzysta na tym cała firma.

Jak nadążyć za rewolucją?

- Cyfrowa transformacja to nie chwilowy trend, a głęboka zmiana sposobu funkcjonowania całego biznesu. Te firmy, które już teraz wykorzystują dostępne narzędzia IT i myślą o kolejnych, coraz bardziej zaawansowanych, mogą patrzeć śmiało w przyszłość. WEBCON DAY to wydarzenie, które umożliwia innowacyjnym firmom znalezienie sposobów na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie WEBCON BPS, dające realną przewagę konkurencyjną – mówi Radosław Putek, prezes WEBCON.

Konferencja odbędzie się już po raz piąty. Tym razem sesje wraz z ekspertami WEBCON poprowadzą przedstawiciele branży alkoholowej i finansowej, w tym SG Equipment Leasing Polska, CEDC, Rödl & Partner oraz Pracownia Piwa. W trakcie swoich wykładów opowiedzą o tym, jak dzięki wykorzystaniu oprogramowania BPM/RAD sprawniej zarządzać firmą, osiągnąć wewnętrzny sukces i wygrywać na rynku.

Podczas drugiego dnia wydarzenia odbędą się warsztaty eksperckie, podczas których uczestnicy nauczą się, jak sprawnie zarządzać wieloma, często rozbudowanymi procesami i pokonywać wyzwania z konkretnych obszarów działania firm. Duży nacisk położony też zostanie na proces samego wdrożenia automatyzacji procesów biznesowych w organizacji, od którego w dużej mierze zależy powodzenie całego przedsięwzięcia digitalizacji organizacji.

Konferencja WEBCON DAY 2017 odbędzie się w dniach 18-19 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.webconday.pl

***

WEBCON Sp. z o.o. jest polską firmą, która od 2006 roku tworzy oprogramowanie klasy Business Process Management (BPM) dla platformy Microsoft SharePoint. Autorski system WEBCON Business Process Suite wyróżnia się na rynku, prezentując innowacyjną koncepcję technologiczną i biznesową. Jego rozbudowane możliwości, wysoka wydajność, skalowalność i elastyczność oraz wiedza i doświadczenie konsultantów firmy sprawiły, że rdzennie polski produkt wygrywa w największych krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach.

Z rozwiązania WEBCON korzystają między innymi: Siemens, LPP S.A., Tauron Polska Energia czy 4F. Firma jest złotym partnerem Microsoft. W 2015 roku zdobyła prestiżowy tytuł Najlepszego Rozwiązania dla SharePoint, przyznany przez European SharePoint Community.