Technologie konkurentów Intela

Sun zapowiada 1,5 GHz UltraSparc, a IBM już oferuje procesory wykorzystujące miedź.

Sun zapowiada 1,5 GHz UltraSparc, a IBM już oferuje procesory wykorzystujące miedź.

Informacje o nowych procesorach dotyczą najczęściej układów wprowadzanych systematycznie przez Intela, ale konkurenci również prezentują nowe, bardzo interesujące technologie. Umożliwiają one budowę procesorów o bardzo dobrych, lepszych niż intelowskie parametrach. Ostatnio Sun Microsystems przedstawił ambitne plany rozwoju rodziny układów UltraSparc, a IBM rozpoczął produkcję PowerPC 750 - pierwszego procesora wykorzystującego jako materiał przewodzący miedź zamiast aluminium.

Sun Microsystems zamierza rozpocząć produkcję 64-bitowych procesorów UltraSparc 1,5 GHz już na przełomie 2001/2002 r. Mają one być wytwarzane przy wykorzystaniu technologii 0,07 mm, opracowywanej przez Texas Instruments. Przedstawiciele tej firmy poinformowali, że w nowym procesie technologicznym do łączenia elementów półprzewodnikowych służy miedź, co umożliwia upakowanie 400 mln tranzystorów w jednym układzie scalonym.

Jednocześnie Sun zaprezentował plany rozwoju procesorów UltraSparc na kilka najbliższych lat. Firma zamierza w dalszym ciągu rozwijać trzy linie tych układów: UltraSparc S (UltraSparc I, II i III) - to modele najwydajniejsze, przeznaczone do zastosowań w stacjach roboczych i serwerach, seria UltraSparc I (UltraSparc III) - układy zawierające zintegrowane funkcje systemowe, co pozwala na obniżenie kosztu budowy wykorzystujących je systemów, oraz linia UltraSparc E (microSparc) - procesory zaprojektowane do obsługi różnego rodzaju urządzeń, takich jak modemy kablowe, karty sieciowe, komputery naręczne itp.

Sun Microsystems planuje m.in. już za 1,5 roku wprowadzić na rynek układy UltraSparc 1 GHz wykorzystujące technologię 0,15 mm. Natomiast Intel zamierza uruchomić linie technologiczne 0,18 mm dopiero w połowie przyszłego roku.

Procesor PowerPC 750 400 MHz wykorzystujący nową technologię miedzianą jest już dostępny na rynku. Jego cena katalogowa przy zakupie 1000 sztuk wynosi 605 USD. Zastosowanie miedzi zamiast aluminium umożliwia istotne zmniejszenie wymiarów i poboru mocy przez układy półprzewodnikowe. Zdaniem przedstawicieli IBM, technologia ta ma szansę stać się główną technologią, wykorzystywaną w produkcji układów mikroprocesorowych. Największą przeszkodą w jej popularyzacji jest konieczność ogromnych inwestycji w nowe linie produkcyjne.

W I kwartale 1999 r. IBM zamierza wprowadzić "miedzianą" wersję PowerPC 740 i zastosować nowego typu układy w serwerach S/390, RS/6000 i AS/400. Ze względu na mniejsze wymiary i pobór mocy technologia wykorzystująca miedź może wywołać prawdziwą rewolucję na rynku małych, przenośnych urządzeń elektronicznych, takich jak komputery naręczne, notatniki elektroniczne lub telefoniczne aparaty komórkowe.

IBM planuje wytwarzać "miedziane" układy również według projektów i na zamówienie firm niezależnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200