Technologie 2003 roku

Cztery technologie telekomunikacyjne: sieci wirtualne VPN, instalacja telefonii IP, dostęp bezprzewodowy WLAN oraz technologia sieciowa SAN zapewniały najszybszy zwrot wydatków inwestycyjnych ROI (Return on Investment) w 2003 r.

Według specjalistów, te cztery technologie najbardziej przyczyniły się do szybkiego zwrotu wyłożonych przez przedsiębiorstwa wydatków na teleinformatykę w firmie. Odzyskanie poniesionych kosztów było możliwe, ponieważ dzięki tym wdrożeniom dokonywano likwidacji zbędnego wyposażenia redundancyjnego sieci, powstawały warunki scentralizowanego jej zarządzania oraz wzrastał dostęp pracowników mobilnych do własnej sieci przedsiębiorstwa.

Sieci wirtualne VPN są najlepszym przykładem obniżania kosztów firmowych. Umożliwiają tworzenie wirtualnych tuneli między dwoma lokalizacjami tej samej firmy, jedynie przez zmianę oprogramowania. Nowe oprogramowanie zainstalowane na kliencie PC i firmowych serwerach (także ruterach i bramach firewall) zapewnia transmisje z poziomem bezpieczeństwa osiąganym dotąd jedynie za pomocą kosztownych linii dedykowanych. Ponadto ulepszone rozwiązania IP VPN, które korzystają z połączeń internetowych, wielokrotnie obniżają koszty (o 80%) nie tylko transmisji danych, ale również komunikacji głosowej.

Zobacz również:

  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Wdrażanie systemu telefonii IP w sieciach lokalnych LAN pozwala praktycznie usunąć tradycyjne centrale telefoniczne PABX z zakładu i zastąpić je serwerami komunikacyjnymi, wyposażonymi w dodatkowe funkcje użytkowe. Telefonia IP jest teraz coraz częściej stosowana w sieci dużych przedsiębiorstw, gdzie rozległa sieć komputerowa sięga prawie do każdego stanowiska pracy, a przejście na inny system komunikowania wymaga jedynie wpięcia w sieć LAN nowego telefonu IP. Takie rozwiązanie pozwala zwykle na tanie kontaktowanie się przez Internet (VoIP) co sprawia, że koszty eksploatacji połączeń głosowych w firmie wielokrotnie maleją.

Kolejnym elementem kształtowania wskaźnika ROI są bezprzewodowe sieci WLAN, które stały się hitem ostatnich lat. Dzięki sieciom WLAN uzyskuje się nieskrępowany kablami dostęp mobilnych pracowników do sieci zakładowej. Według szacunków NOP World-Technology, bezprzewodowe rozwiązanie WLAN zwiększa dostęp użytkownika do zasobów przedsiębiorstwa średnio o 1,75 godziny dziennie, co winno odpowiadać 22-proc. wzrostowi produktywności pracownika. Zwłaszcza, że najnowsze rozwiązania WLAN już oferują porównywalne szybkości z jakich korzysta się w sieciach przewodowych LAN.

Najmłodszą technologią, która w tym roku wpływała na obniżenie kosztów użytkowania sieci w przedsiębiorstwie były sieci SAN. Instalacja inteligentnych i wieloprotokołowych rozwiązań SAN pozwoliła usprawnić współpracę z różnorodnymi zbiorami danych. W nowej architekturze dokonuje się konsolidacja aplikacji i serwerów bazodanowych z współdzielonymi systemami pamięciowymi. Daje to oszczędności liczone czasem dostępu do zasobów, głównie w systemach generujących i rejestrujących wiele danych.

Oszczędnościowe kryteria i zabiegi dzisiaj stosuje większość firm. Poszukują one wzrostu efektywności przez obniżanie kosztów własnych w trudnych warunkach konkurencji. Większość z nich opiera się jednak jedynie na dwóch składnikach zwrotu poniesionych wydatków: kosztach typu hard i efektach soft.

Koszty policzalne (hard) pokazują konkretne oszczędności, jakie firma uzyskała wydając mniej pieniędzy na wdrażaną u siebie nową technologię sieciową. Drugim składnikiem są wartości niepoliczalne (soft), powodujące konkretny wzrost produktywności zatrudnionych pracowników – dzięki lepszemu wykorzystaniu istniejącej technologii w zakładzie. Wymienione na wstępie technologie komunikacyjne spełniają co najmniej jeden z tych kryteriów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200