Technologie

Krótki żywot

Cykl zmian technologicznych w obszarze technologii informatycznych jest bardzo szybki - inwestycje w sprzęt muszą być dokonywane w cyklu maksymalnie trzyletnim. W dłuższej perspektywie można przyjmować jedynie ogólne kierunki rozwoju - np. że nie idzie się w stronę komputerów typu mainframe. Jednakże strategiczne decyzje o wyborze kluczowego, konkretnego systemu, np. klasy ERP, ustalają kierunek rozwoju systemów informatycznych w firmie na kilka lat. Istotnym czynnikiem jest też skala firmy - im większa, tym każda zmiana jest bardziej kosztowna.

W przyszłości planowanie może być jednak łatwiejsze dzięki postępującej konsolidacji rynku. Według przewidywań firm analitycznych, wyraźnym trendem na początku przyszłej dekady będzie wiązanie się firm z coraz mniejszą liczbą dostawców w obszarze rozwiązań informatycznych. Docelowo będzie to tylko jeden kluczowy dostawca. Konsekwentny wybór określonych technologii, a więc tak naprawdę producentów, również ułatwia zadanie - bowiem przyjmowanie nowości działa na zasadzie autopilota - jako akceptację propozycji tego konkretnego producenta. Oczywiście, co pewien czas trzeba takie wybory aktualizować, np. na skutek zaistnienia na rynku istotnych wydarzeń.

W miarę dojrzewania rynku coraz mniejszym ograniczeniem będzie brak wystarczających kompetencji we własnym dziale informatyki. Rozwiązaniem bowiem będzie pójście w stronę outsourcingu (według przewidywań Gartner Group, w 2003 r. trzy piąte dużych firm przekaże ponad połowę swoich zadań informatycznych do realizacji na zewnątrz).

Inna informatyka

Bez wątpienia zachodzą obecnie trwałe zmiany, które nie mają charakteru chwilowych zjawisk, jak chociażby coraz wyraźniejsza integracja działów informatyki z zasadniczym biznesem prowadzonym przez dane przedsiębiorstwo. Coraz więcej projektów prowadzonych jest wspólnie przez informatyków i pracowników merytorycznych, przy równoczesnym kierowaniu dotychczasowych zadań działów IT do działów merytorycznych.

Wzrastająca rola działu informatyki w firmie i wynikająca stąd zmiana zakresu zadań, jakie stoją przed głównym informatykiem, sprawiają, że planowanie strategiczne będzie miało duże znaczenie. Podobnie jak sama informatyka w firmie zaczyna mieć znaczenie strategiczne, a nie jak do tej pory głównie administracyjne (pełniąc funkcje wspomagające i obsługi zaplecza). Szef informatyki coraz częściej musi być kimś, kto wie, jak działa wszystko wewnątrz firmy. Taka żywa mapa działającego przedsiębiorstwa. To wiedza o podstawowym znaczeniu. Wiedza, która powinna charakteryzować członka zarządu firmy.


TOP 200