Technologia zmienia europejski rynek pracy

Rok 2020 to czas rosnącej niepewności gospodarczej, szybkich zmian ekonomicznych i pandemii, która przeformatowuje sposób, w jaki pracujemy. Według danych Forrester, europejski rynek pracy stanie się bardziej dynamiczny, pojawią się nowe wymagania, a umiejętności technologiczne będą coraz ważniejsze.

Technologia zmienia europejski rynek pracy

Technologia zmienia rynek pracy

Znaczenie technologii będzie nadal istotnie rosło. W sektorze przemysłowym coraz większą rolę będzie odgrywało wykorzystanie robotów, w usługach finansowych – sztucznej inteligencji i blockchain, 5G wpłynie na działanie mediów. To zmieni europejski rynek pracy – część zawodów zniknie, powstaną nowe, wiele całkowicie się przekształci.

Cyfrowy nomadyzm będzie miał znaczący wpływ na tradycyjny styl pracy – wciąż rośnie liczba niezależnych pracowników, którzy działają z dowolnego miejsca, a technologia pozwala im na pełną geograficzną wolność. Według szacunków Forrestera, w 2019 na świecie działało ok. 5 mln cyfrowych nomadów, a w świecie post-COVID-19, pokolenie Millennialsów będzie masowo lansować taki styl pracy i życia. Na razie nie ma jeszcze danych, jak duży już w tej chwili jest to odsetek.

Zobacz również:

  • Narzędzia cyfrowe mogą pomóc w zatrzymaniu pracowników pierwszej linii
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?

Pracownicy staną się niezależni od biur – do 2030 praca z domu będzie normą w wielu zawodach, a praca z korporacyjnej siedziby – będzie wyjątkiem. W UE odsetek pracowników, którzy okazjonalnie pracowali z domu rósł powoli od 7,7% w 2008 r. do 9,6% w 2017 r. Pandemia przyspieszyła ten proces w nieoczekiwany sposób, na naszych oczach, w ciągu kilku tygodni, praca z domu stała się powszechna.

Automatyzacja może wpłynąć na 15 do 50% miejsc pracy – to oznacza ogromne zmiany i przetasowania ról w firmach.

Nie znikną jednak miejsca pracy nie wymagające wysokich kwalifikacji. Liczba miejsc pracy fizycznej może się zmniejszyć, jednak wzrośnie liczba miejsc pracy wymagających empatii i inteligencji emocjonalnej – przewidują analitycy Forrestera.

Niezależni profesjonaliści i freelancerzy będą mieli większą ochronę socjalną – liczba osób pracujących w niepełnym wymiarze rośnie w Europie, z 7,7 mln w 2008 r. do 9,6 mln w 2015 r. Dla dobra dynamicznego rynku pracy, europejskie rządy powinny znaleźć rozwiązania równoważące konieczność zapewnienia opieki socjalnej każdemu pracownikowi i jednocześnie pozostawienia wolności jednostkom.

Umiejętności technologiczne i cyfrowe będą bardzo cenne na rynku pracy, ale firmy będą szukać również w coraz większym stopniu osób posiadających tzw. umiejętności miękkie, kreatywnych, z inicjatywą, umiejętnością krytycznego myślenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200