Technologia trafiła pod strzechy

Najbardziej znaczącą zmianą na rynku sprzętu jest obecnie ewolucja technologii procesorów w kierunku przetwarzania 64-bitowego i systemów wielordzeniowych.

Najbardziej znaczącą zmianą na rynku sprzętu jest obecnie ewolucja technologii procesorów w kierunku przetwarzania 64-bitowego i systemów wielordzeniowych.

Do sprzętu przeznaczonego dla małych lub średnich firm zaczynają być wprowadzane rozwiązania dostępne jeszcze niedawna tylko w dużych i względnie drogich systemach korporacyjnych, jak mechanizmy wirtualizacji, mikropartycjonowania, zdalnego zarządzania, a także tanie modele serwerów RISC pracujących pod kontrolą systemu Linux.

Rewolucja w interfejsach

W komputerach, tanich serwerach i stacjach roboczych standardowym wyposażeniem stają się dyski z szeregowym interfejsem SATA (Serial ATA). Wkrótce nastąpi podobna transformacja złączy SCSI z równoległych na szeregowe wersje SAS (Serial Attached SCSI). Jeśli zaś chodzi o interfejsy systemowe, to można oczekiwać szybkiej popularyzacji szeregowego PCI Express, który zastąpi równoległe złącza PCI i PCI-X. W tym ostatnim przypadku wprowadzenie standardu PCI Express należy uznać za jedną z najważniejszych modyfikacji architektury komputerów w bieżącym dziesięcioleciu. W okresie przejściowym, wiele modeli komputerów i sprzętu peryferyjnego będzie wyposażanych zarówno w złącza równoległe, jak i szeregowe. Implementacja nowej generacji interfejsów może być podstawą do oceny czy serwer lub komputer jest modelem zgodnym z najnowszymi standardami, czy też oferowanym w ramach wyprzedaży.

Podczas wiosennej konferencji Intel Developer Forum organizacja SCSI Trade Association i wielu producentów sprzętu zademonstrowało interfejsy i dyski wyposażone w szeregowe złącza SAS o przepustowości 3 Gb/s, a Broadcom przedstawił chipsety RAID obsługujące standardy SATA i SAS, przeznaczone do instalacji na płytach głównych dla stacji roboczych lub serwerów klasy low-end. Z kolei Seagate Technology i NetCell zaprezentowały prototypowe systemy wykorzystujące zewnętrzną wersję interfejsu eSATA (external SATA). Składają się one z dysków Seagate eSATA 160 GB podłączanych za pośrednictwem kart interfejsów NetCell eSATA PCI RAID.

Szybsi następcy

PCI Express zamiast PCI

PCI Express zamiast PCI

Choć niektóre firmy oferują już porty SATA - umożliwiające podłączanie urządzeń zewnętrznych - to z reguły nie są one zgodne ze specyfikacją eSATA, którą opracowała organizacja SATA I/O. Definiuje ona standardy dotyczące fizycznej konstrukcji złączy oraz wymagania dotyczące ekranowania przewodów podłączeniowych i ich maksymalną długość (2 m). eSATA ma przepustowość 150 MB/s lub 300 MB/s (eSATA II), a więc ponad pięciokrotnie większą od USB 2.0 (nominalnie 60 MB/s, praktycznie 45 MB/s). Choć zewnętrzna wersja SATA nie jest bezpośrednią konkurencją dla znajdującego masowe zastosowania portu USB, to w niektórych sytuacjach może istotnie ułatwić transmisję dużej liczby danych, np. spopularyzować tworzenie kopii bezpieczeństwa na zewnętrznych, podłączanych w trybie hot-plug napędach dyskowych.

Z kolei PCI Express zastępuje równoległe złącza PCI, AGP, CardBus i PCMCIA. Jeśli uwzględnić plany Intela dotyczące nowych modeli chipsetów i zainteresowanie implementacją tego interfejsu przez innych producentów, to proces transformacji do tego standardu będzie rozwijał się lawinowo. Podstawowe zalety PCI Express to blisko dwukrotnie większa szybkość transmisji niż PCI (w podstawowej wersji x1 - 250 MB/s), możliwość jej skalowania w ramach standardu do poziomu nawet 8 GB/s, funkcja hot-swap (możliwość dołączania/odłączania urządzeń bez potrzeby restartu systemu), a także zgodność na poziomie sterowników ze starszymi wersjami złączy równoległych. Oprócz tego jest to interfejs uniwersalny, który może być implementowany zarówno w wersji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jego dodatkową zaletą - w porównaniu z AGP - jest trzykrotnie większa dostępna moc zasilania wynosząca 75 W. Ma to znaczenie w przypadku wysokiej klasy podsystemów graficznych.

Platformy 64-bitowe

Do niedawna podział na architekturę 32- i 64-bitową był kryterium zbliżonym do podziału na serwery z procesorami Intela i unixowe. Te pierwsze wykorzystywały wyłącznie systemy 32-bitowe w odróżnieniu od komputerów z procesorami RISC lub EPIC (Itanium), które wykorzystują architekturę 64-bitową. Po wprowadzeniu przez AMD procesorów Opteron i późniejszym pojawieniu się układu Intel Xeon EM64T, rozróżnienie to zaczęło się bardzo szybko zacierać. Już pod koniec tego roku komputery 64-bitowe zaczną dominować we wszystkich segmentach rynku, zarówno jeśli chodzi o serwery, jak i komputery PC.

W przypadku PC oraz serwerów klasy low-end lub średniej transformacja ta w mniejszym stopniu wynika z popytu na przetwarzanie 64-bitowe, a raczej z polityki producentów, którzy praktycznie wycofują z oferty serwery z procesorami 32-bitowymi, zastępując je modelami wyposażonymi w układy AMD Opteron lub Intel Xeon EMT64. Reagują na to również producenci serwerów RISC. IBM wprowadził np. tanie modele serwerów z procesorami Power5, które mogą być wyposażone w zaawansowane systemy wirtualizacji i mikropartycjonowania.


TOP 200