Technologia pakietowa GPRS

Standard GPRS

Technologia pakietowa GPRS

Ewolucja przepływu danych w sieciach GSM

Pakietowy przekaz informacji w standardzie GPRS, sterowany za pomocą protokołów warstwy 2 (łącza danych) oraz warstwy 3 (sieciowej) modelu OSI, został zdefiniowany do obsługi protokołów X.25 lub IP (Internet Protocol), głównie w celu zmniejszenia opóźnień przełączania i podniesienia szybkości transmisji radiowych w sieciach GSM.

Pojawienie się technologii pakietowej HSCSD wprawdzie podnosi szybkość transmisji, ale nie stanowi antidotum na przesyłanie danych o zmiennym trafiku (burst traffic), charakterystycznym dla obsługi serwerów webowych (web browsing). Wynika to z faktu, że przydział nawet wielu szczelin czasowych do jednego połączenia na cały czas transmisji ze zmiennym natężeniem ruchu jest nieekonomiczny z punktu widzenia wykorzystania zasobów sieciowych.

Standard GPRS jest zbliżony w swoim działaniu do standardu HSCSD z tą zasadniczą różnicą, że w systemie tym kilku użytkowników może równocześnie korzystać z powiązanych wzajemnie kanałów radiowych - przesyłając dane w postaci pakietów, przy czym liczba tych kanałów jest adaptowana dynamicznie w zależności od możliwości i konkretnych potrzeb. Tak zestawione połączenie traci więc charakter transmisji z komutacją kanałów (łączy, obwodów) i staje się typowym przekazem o cechach z komutacją pakietów, co ma istotne znaczenie podczas realizacji niektórych usług.

W standardzie GPRS przyjmuje się cztery różne schematy kodowania kanałowego, od CS1 do CS4, o przepływnościach odpowiednio: 9,05 kb/s, 13,4 kb/s, 15,6 kb/s oraz 21,4 kb/s. Uzyskiwane w ten sposób maksymalne szybkości transmisji, chociaż jednoznacznie definiowane, są różne w zależności od liczby łączonych kanałów, zwykle ograniczają się do maks. przepływności 115,2 kb/s (typowo 8x9,05 kb/s = 72,4 kb/s), a w sytuacjach szczególnych nawet do 171,2 kb/s (8x21,4=171,2). We wszystkich tych przypadkach uzyskanie tak wysokich parametrów przepływu przez łącza sieci GSM wymaga korzystania z „czystych” kanałów radiowych - pozbawionych zakłóceń i przesłuchów międzykanałowych - co niestety zdarza się raczej rzadko.

Technologia pakietowa GPRS

Pakietowa transmisja GPRS

Istotną zaletą połączeń pakietowych standardu GPRS jest odmienne skutkowanie przeciążeń sieci transmisyjnej, od strony użytkowej objawiające się tylko zmniejszeniem poszczególnych przepływności połączeń, a nie blokowaniem dostępu lub wręcz zerwaniem istniejącego połączenia - tak jak dzieje się to w tradycyjnych sieciach GSM z komutacją kanałów.

Do podstawowych zalet definiowanych w standardzie GPRS należą:

- wprowadzenie przez sieci GSM przełączanej transmisji pakietowej na całej trasie komunikacji end-to-end między abonentami sieci komórkowej;

- uzyskanie większej szybkości transmisji dzięki technologii przełączania pakietów z danymi, większej niż osiągana w tradycyjnych sieciach cyfrowych GSM;

- wdrożenie przełączania pakietowego end-to-end opartego na zasadzie tunelowania przez sieci.

Opis pierwszej wersji standardu został rozszerzony (1999 r.) o pozycje obejmujące fazę 2 sieci GSM, w których uwzględniono dodatkowe cechy związane z poprawą jakości usług QoS, przesyłaniem grupowym (multicasting), a zwłaszcza komunikacją międzysieciową Internet - IN (Inteligent Network) w inteligentnych sieciach stacjonarnych. W tym znaczeniu standard GPRS jest pierwszą - lecz nie ostatnią - technologią efektywnie operującą przekazami pakietowymi z terminali ruchomych działających w sieciach komórkowych GSM.


TOP 200