Technologia od serca

Po raz kolejny odbyła się licytacja złotych serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. System na jej potrzeby dostarczył Sun Microsystems Poland.

Po raz kolejny odbyła się licytacja złotych serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. System na jej potrzeby dostarczył Sun Microsystems Poland.

Mieliśmy w Orkiestrze do czynienia z różnymi dostawcami technologii informatycznych. Co roku dostajemy kolejne oferty. Nie wiem jak duża jest firma Sun Microsystems i jakie jest jej znaczenie na rynku, ale wiem jedno - jej systemy nigdy nas nie zawiodły, a jej specjaliści spełniali nasze oczekiwania. Dlatego nie zamierzamy nic zmieniać" - mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Sun Microsystems Polska już po raz czwarty z rzędu zapewnił infrastrukturę i obsługę informatyczną WOŚP w czasie styczniowego Wielkiego Finału.

Wiele na głowie

Stworzony z wykorzystaniem rozwiązania Suna klaster zapewnia nieprzerwaną pracę systemu, za pośred- nictwem którego licytowanych jest 270 złotych serduszek i 36 złotych kart telefonicznych. Każde z nich wraca po finale do organizatorów WOŚP i jest licytowane w kolejnym roku. W roku 2000 z licytacji uzyskano ponad 1,6 mln zł (w sumie podczas IX finału zebrano ponad 24 mln zł). Wyniki tegorocznego X finału będą znane w ciągu najbliższych dni.

"W szczytowym okresie, między 22.00 a 23.00, serwery obsługują ponad 20 tys. zapytań" - podkreśla Krzysztof Dobies, odpowiedzialny za informatykę w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. "Internet staje się najważniejszym medium komunikacyjnym podczas finału. Tą drogą dociera do nas ponad połowa zapytań od licytujących" - dodaje.

Podczas finału - oprócz ruchu internetowego - serwery obsługują także zlecenia telefoniczne. Wraz z serwerami Sun dostarczył 50 terminali graficznych Sun Ray, z których korzystają pracownicy telecentrum, przyjmujący zgłoszenia telefoniczne oraz nadający uprawnienia licytującym przez Internet. Obciążenie klastra jest tym większe, że terminale wyświetlają jedynie wygląd ekranów. Przetwarzanie odbywa się na serwerach. Przy tym każdy z użytkowników korzysta jednocześnie z kilku sesji X Window.

Serce w klastrze

Na dostarczony przez Suna system składają się 2 serwery działające w klastrze i serwer zapasowy. System podstawowy to dwie maszyny Sun E420R. Każda z nich jest wyposażona w 4 procesory RISC i 4 GB RAM. Węzły klastra są połączone krzyżowo za pośrednictwem interfejsu Ultra SCSI z dwoma macierzami A1000, zawierającymi po 12 dysków twardych w układzie RAID5. Każdy z serwerów wyposażono w dwie 4-portowe karty Fast Ethernet. Dwa porty - po jednym z każdej karty - łączą się z siecią publiczną, pozostałe dwa obsługują ruch wewnątrz studia. Kolejne dwa porty służą do komunikacji z macierzami. Serwer zapasowy to SunFire 4800 z 4 procesorami i 8 GB RAM, sprzęgnięty z 9-dyskową macierzą T3. Na wszystkich serwerach działa oprogramowanie do licytacji serduszek, wykonane przez TDC Internet (dawniej Polska Online).

Dotychczas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wykorzystywała bazy danych Progress. W tym roku Progressa zastąpiła baza Oracle 8.7.1, wyposażona w mechanizm Real Application Cluster, zapewniający zarówno rozkład obciążenia, jak i nieprzerwany dostęp aplikacji do bazy. Klaster bazodanowy Oracle działa we współpracy z mechanizmem klastrowym systemu Solaris - Sun Cluster 3.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200