Technologia na wybiegu

Po implozji targów Comdex rolę ''głównej imprezy elektronicznej'' przejęły targi Consumer Electronics Show (CES). W tym roku technologiami wiodącymi były napędy dysków Blu-ray i HD DVD, innowacyjne zastosowania technologii radiowych oraz VoIP.

Po implozji targów Comdex rolę 'głównej imprezy elektronicznej' przejęły targi Consumer Electronics Show (CES). W tym roku technologiami wiodącymi były napędy dysków Blu-ray i HD DVD, innowacyjne zastosowania technologii radiowych oraz VoIP.

Ponad 300 wystawców i 100 tys. uczestników zgromadziły targi elektroniki konsumenckiej CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas. Tysiące prezentowanych tam urządzeń i gadżetów, a także nowych technologii lub usług dają obraz obecnego kierunku rozwoju rynku przynajmniej według przewidywań producentów.

Na tegorocznych CES można było zauważyć, że zmniejszył się nacisk na prezentację (telewizja wysokiej rozdzielczości), tak jakby producenci sprzętu przestali wierzyć w możliwość szybkiej popularyzacji tego nowego standardu. Nie oznacza to jednak rezygnacji z systemów HD, ale przesunięcie zainteresowania w kierunku innych, przede wszystkim samodzielnych urządzeń umożliwiających korzystanie z uroków wideo o wysokiej rozdzielczości, takich choćby, jak odtwarzacze/nagrywarki Blu-ray lub HD DVD, które wreszcie zaczynają wchodzić na rynek.

Inna technologia, choć już nie nowa, która zaczyna dominować na masowym rynku, to różnego typu systemy do transmisji bezprzewodowej zarówno bliskozasięgowej, łączącej komputery i urządzenia peryferyjne, jak i dalekozasięgowej - np. szerokopasmowe usługi HSDPA umożliwiające zdalny, bezprzewodowy dostęp do Internetu z prędkościami nawet do 1,6 Mb/s.

Wojna na krążki

Technologia na wybiegu

Wiekszość odtwarzaczy Blu-ray Disc ma pojawić się na rynku latem. Na targach CES można było obejrzeć pierwsze egzemplarze. Na zdjęciu: odtwarzacz Blu-ray firmy Samsung.

Na CES Pioneer przedstawił swój pierwszy napęd Blu-ray BDR-101A, który jeszcze w styczniu ma się pojawić w sprzedaży na rynku japońskim, a w I kwartale również w USA. Napędy są wyposażone w interfejs ATAPI i przeznaczone do instalacji w komputerach PC - na razie będą oferowane tylko producentom sprzętu, a nie na rynku detalicznym. BDR-101A umożliwia zapis/odczyt jednowarstwowych płyt BD-R i BD-RW (Blu-ray Disc), odczyt dwuwarstwowych BD-ROM, a także zapis/odczyt standardowych płyt DVD-R i DVD-RW. Pioneer nie ujawnia planów wprowadzenia tych napędów na rynek konsumencki, a przewidywana cena urządzeń to ok. 1800 USD.

Jeśli chodzi o napędy Blu-ray, to z wyjątkiem Pioneer, większość znanych producentów, jak Sony, Sharp i Panasonic, planuje premiery na lato 2006 r., a Philips na drugą połowę roku. Żadna z firm, oprócz Pioneer, nie ujawnia na razie informacji o cenach. Wydaje się, że w praktyce producenci napędów HD DVD wyprzedzą konkurencję co najmniej o kilka miesięcy. Toshiba zapowiada uruchomienie masowej produkcji napędów HD DVD w marcu tego roku (mają być dostępne dwa modele HD-A1 i HD-XA1 kosztujące odpowiednio: 500 i 800 USD), a Sanyo - w drugiej połowie br. Również Microsoft zapowiedział wyposażenie konsol Xbox 360 w napędy HD DVD, choć termin premiery takich modeli nie został sprecyzowany.

Technologia na wybiegu

Nowa seria notebooków HP zawiera wbudowane na stałe moduły do transmisji danych w sieciach komórkowych.

Powstanie dwóch niezgodnych systemów Blu-ray i HD DVD wywołuje obawy, że popularyzacja systemów wideo wysokiej rozdzielczości może zostać spowolniona lub istotnie opóźniona przez konkurencję między tymi technologiami, zwłaszcza że siły wspierających te formaty firm są wyrównane. Standard Blu-ray jest wspierany m.in. przez Sony, Pioneer, Matsushita (Panasonic), Dell i Apple, a HD DVD przez Toshibę, NEC, Intel i Microsoft.

Sprzeczne interesy firm wspierających niezgodne standardy pogodzić chce Broadcom. Na CES firma ta zaprezentowała układy kontrolerów BCM7411D, które umożliwiają dekodowanie sygnałów wideo zgodnych z oboma konkurencyjnymi standardami. Tego typu układ może pozwolić producentom sprzętu na opracowanie uniwersalnych napędów pozwalających na odtwarzanie płyt niezależnie od formatu, w którym zostały zapisane. Kontroler BCM7411D obsługuje formaty H.264 (zwany też MPEG4 AVC), VC-1 (Microsoft) oraz standardowy kodek MPEG-2. Według przedstawicieli Broadcom układ umożliwia budowę odtwarzaczy DVD obsługujących wszystkie istniejące obecnie formaty DVD o wysokiej rozdzielczości.

Niezłomna wiara w radio

Netgear zaprezentował nową rodzinę stacji dostępowych i interfejsów Wi-Fi - RangeMax 240 o maksymalnej szybkości transmisji 240 Mb/s. Są to pierwsze urządzenia umożliwiające uzyskanie praktycznej przepustowości sieci bezprzewodowej znacznie większej niż przewodowy Fast Ethernet (100 Mb/s). Urządzenia RangeMax 240 wykorzystują chipsety opracowane przez Airgo Networks. W wyścigu prędkości transmisji bezprzewodowej w tyle nie pozostaje Atheros Communications, który podczas targów zaprezentował swoje najnowsze układy i technologię XSPAN MIMO umożliwiające osiągnięcie maksymalnej przepustowości, tj. aż 300 Mb/s.

Technologia na wybiegu

Toshiba i Pioneer nie rezygnują z promowania napędów w standardzie HD DVD. Standard ten ma wesprzeć także Microsoft, choć nie wiadomo dokładnie kiedy to nastąpi.

Bezprzewodowy standard USB oparty na technologii UWB (Ultra Wide-Band) opracowanej i wspieranej przez Freescale zaczyna wchodzić do praktycznych zastosowań. Gefen i Belkin zaprezentowały bezprzewodowe porty USB 2.0 umożliwiające komunikację z komputerem PC bez korzystania z kabli. Firma Gefen wprowadziła zestaw interfejsów instalowanych w standardowym porcie USB 2.0 komputera i porcie urządzenia peryferyjnego. Belkin zaprezentowała natomiast bezprzewodowy koncentrator USB 2.0 pozwalający na podłączanie kilku standardowych urządzeń USB 2.0 i transmisję danych do komputera bez pośrednictwa kabla.

Oznacza to, że specyfikacja Freescale wyprzedziła konkurencyjną technologię UWB - WiMedia mającą obecnie status standardu zatwierdzonego przez organizację ECMA. Przedstawiciele Freescale podkreślają, że ich rozwiązanie jest łatwiejsze do zastosowania w urządzeniach ze względu na zgodność z dotychczasowymi standardami USB. Oficjalny standard WiMedia będzie wymagał modyfikacji systemu operacyjnego i instalacji nowych sterowników.

VoIP dla każdego

Dostawcy usług VoIP we współpracy z producentami urządzeń elektronicznych rozszerzają ofertę systemów, które mają nie tylko zwiększyć popularność telefonii VoIP na rynku konsumenckim, ale również jej atrakcyjność w zastosowaniach biznesowych. W tym roku na rynku pojawi się wiele nowych modeli aparatów telefonicznych VoIP, routerów i bramek umożliwiających ich podłączenie do sieci oraz usług świadczonych w Stanach Zjednoczonych, ale innych rynków z pewnością to nie ominie.

Choć przewodowe lub bezprzewodowe telefoniczne VoIP nie są elementem niezbędnym do korzystania z telefonii internetowej, to "większość użytkowników jest tak przyzwyczajona do telefonów o klasycznym wyglądzie i funkcjonalności, że słuchawki są przynajmniej na razie warunkiem niezbędnym dla popularyzacji VoIP" - uważa William Stofega, analityk z IDC. W tym właśnie kierunku ewoluuje oferta dostawców.

Technologia na wybiegu

Rozmowa za pośrednictwem Skype już od jakiegoś czasu nie wymaga siedzenia przy komputerze. Oprócz niskich kosztów można się cieszyć także stylowym wykończeniem aparatów telefonicznych. Na zdjęciu: telefony firmy Ipevo.

Skype we współpracy z Ipevo zamierza wprowadzić na rynek Fly.1 - bezprzewodowe telefony wyposażone w interfejs USB oraz Xing - aparaty wyposażone w 4 głośniki i mikrofon umożliwiające jednoczesne podłączenie kilku użytkowników do portu USB. Urządzenia współpracują z oprogramowaniem Skype i mają być dostępne w USA w I kw. br. Ipevo to oddział tajwańskiej firmy PChome Online, który już wcześniej wprowadził na rynek amerykański przewodowe aparaty Free-1 USB dla Skype. Podobne urządzenia Skype zamierza oferować we współpracy z Netgear.

Z kolei Vonage - operator VoIP, który już ma w ofercie kilka modeli bezprzewodowych aparatów, zawarł porozumienia z Panasonic i Uniden America. Owocem pierwszego porozumienia ma być opracowanie i wprowadzenie na rynek szerokopasmowych routerów podłączanych do portu DSL lub kablowego i umożliwiających bezpośrednie nawiązywanie połączeń VoIP bez potrzeby korzystania z komputera PC i interfejsów analogowych. w zestawie z bezprzewodowymi aparatami VoIP i dostępem do usług Vonage mają się pojawić na rynku USA jeszcze w tym roku.

Natomiast już obecnie dostępne są systemy Uniden UIP1869V składające się ze stacji bazowych wyposażonych w router oraz dwa aparaty telefoniczne: przewodowy i bezprzewodowy. Cena takiego zestawu w USA wynosi ok. 190 USD. Systemy Panasonic i Uniden wykorzystują nielicencjonowane pasmo 5,8 GHz i nie współpracują z sieciami Wi-Fi. Vonage ma w ofercie aparaty VoIP produkowane przez Tech Holdings, Motorolę, UTStarcom i Linksys. Oprócz tego operator ten zawarł porozumienie z D-Link, który ma opracować przenośne moduły analogowe obsługujące dwie linie telefoniczne.

Również Microsoft zaprezentował pierwsze modele telefonów IP opracowane we współpracy z Uniden America (model WIN 1200) i Philips (VOIP 433). Mają one wykorzystywać oprogramowanie Windows Live Messenger 8.0 do obsługi głosowych połączeń internetowych.


TOP 200