Technologia, która pozwala śledzić i obrazować ludzi nawet przez ściany

Naukowcy pracujący w należącym do MIT laboratorium Computer Science and Artificial Intelligence Researchers opracowali technologię RF Capture. Pozwala ona „widzieć” i rejestrować obrazy ludzi znajdujących się po drugiej stronie ściany.

Jak sama nazwa na to wskazuje, jest to możliwe dzięki falom radiowym. Prace nad system zaczęły się w 2013 roku. Pozwala on wyświetlać sylwetki osób oraz innych obiektów znajdujących się za ścianą dzięki falom radiowym, które są w stanie śledzić nawet najmniejszy ruch monitorowanego obiektu, nawet tak nieznaczny, jak ten będący efektem oddychania.

W pierwszej wersji system nosił nazwę Wi-Vi (pisaliśmy o tym tutaj), ale z czasem został znacznie ulepszony, zmieniając jednocześnie nazwę na RF Capture i pracując na tyle precyzyjnie, że pozwalający nawet rozpoznawać twarze osób znajdujących się po drugiej stronie ściany.

Zobacz również:

  • Apple nieprędko do implementacji Wi-Fi 7 w swoich urządzeniach

RF Capture generuje i wysyła radiowe fale Wi-Fi, które przenikają przez przeszkodę i napotykając na znajdujące się za nią obiekty odbijają się od nich. I to właśnie te odbite fale trafiają do odbiornika, które odpowiednio je interpretuje. Jest to więc swego rodzaju radar, tyle że wykorzystujący układy radiowe Wi-Fi, a nie fale generowane przez radary czy sonary.

Twórcy technologii RF Capture zapowiedzieli, że zaprezentują techniczną stronę rozwiązania w połowie listopada tego roku na konferencji SIGGRAPH Asia poświęconej grafice komputerowej. Twierdzą oni, że będzie ją można stosować np. przy produkcji gier komputerowych.

Obecnie jest tak, że aktorzy będący wzorcami animowanych postaci muszą podczas sesji ich filmowania nosić na sobie specjalne znaczniki. I to w specjalnym studiu, w którym trzeba instalować wiele kamer. Technologia RF Capture znacznie uprości takie zadanie i co ważne pozwoli śledzić ruch aktorów nawet wtedy, gdy znajda się oni za naturalnymi przeszkodami, np. meblami. Nie będą też wtedy musieli nosić żadnych czujników czy znaczników.

Technologia, która pozwala śledzić i obrazować ludzi nawet przez ściany

Źródło: MIT

Technologia może też znaleźć zastosowanie w medycynie. Chodzi tu np. o opiekę na starszymi osobami. Naukowcy podjęli już pierwsze prace nad system noszącym nazwę Emerald, który wykorzystuje technologię RF Capture. Będzie on w stanie monitorować ruchy starszej osoby lub rekonwalescenta oraz porównując ten ruch z odpowiednimi wzorcami generować alarmy, że na przykład za chwilę może dojść do upadku człowieka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200