Technologia jutra dzisiaj

Microsoft udostępni aplikację pomagającą określać zabezpieczenia Windows NT.

Microsoft udostępni aplikację pomagającą określać zabezpieczenia Windows NT.

Microsoft zapowiedział, że w czwartym zestawie poprawek (Service Pack 4) dla systemu Windows NT 4.0 pojawią się nowe narzędzia administracyjne, które - wg wcześniejszych zapowiedzi - miały znaleźć się dopiero w Windows NT 5.0. Jednym z nich jest Security Configuration Editor. Jest to komponent osadzany w zintegrowanej konsoli zarządzania Microsoft Management Console (MMC), ułatwiający konfigurowanie zabezpieczeń systemu Windows NT. Security Configuration Editor umożliwi administratorom dostęp z poziomu jednej konsoli do większości funkcji, dotyczących zarządzania bezpieczeństwem systemu dowolnego z serwerów lub grup serwerów, pracujących w sieci firmowej. Obecnie administratorzy muszą dokonywać większości zmian poprzez bezpośrednią edycję systemowej bazy danych Registry, co wiąże się z niebezpieczeństwem - wprowadzenie niewłaściwych modyfikacji może bowiem doprowadzić do załamania systemu.

Początkowo Security Configuration Editor miał znaleźć się dopiero w kolejnej wersji systemu Windows NT 5.0, której premiera zapowiadana jest na koniec br. Wcześniejsze pojawienie się tego narzędzia wiąże się żądaniami użytkowników, domagających się aplikacji ułatwiającej zarządzanie bezpieczeństwem systemu. Wynikają one z faktu, że system zainstalowany standardowo jest zbyt "otwarty" na nie autoryzowane próby ingerencji i konieczne jest uciekanie się do licznych sztuczek, by pozamykać wszystkie "furtki", ułatwiające wejście włamywaczom.

Service Pack 4 dla Windows NT 4.0 początkowo zapowiadano na koniec ub.r., natomiast do sprzedaży trafi on dopiero pod koniec czerwca br. Nieco wcześniej - przed końcem II kwartału br. - ma być dostępna druga wersja beta systemu Windows NT 5.0, mająca zawierać Security Configuration Editor. Narzędzia tego jeszcze nie ma w obecnie dostępnej wersji beta 1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200