Technologia eBPF dostała nowe życie

Grupa dostawców oprogramowania, wśród których znajdują się takie tuzy tego sektora IT, jak Facebook, Google i Microsoft, powołała do życia eBPF Foundation, która będzie promować pomysł wprowadzenia technologii eBPF (extended Berkley Packet Filter) do nowych platform obliczeniowych.

eBPF

Technologia eBPFta pozwala deweloperom osadzać kod pisanych przez nich programów w samym jądrze systemu operacyjnego. Nowa fundacja – mająca pełne poparcie Linux Foundation - pojawiła się równo miesiąc temu i jej członkami są też firmy Netflix i Isovalent. Stawia ona sobie za cel wprowadzić technologię eBPF do innych niż Linux platform.

Podstawowa siła eBPF tkwi w tym, że wypełnia granicę jaka wytworzyła się między jądrem systemu operacyjnego a przestrzenią zarezerwowaną dla użytkownika. Dzięki tej technologii jądro systemu operacyjnego można programować, nie naruszając jednak jego integralności. Staje się ono wtedy bardziej inteligentne, skalowalne i oferujące dodatkowe funkcje, bez konieczności dodawania do niego kolejnych warstw, które czynią go mniej czytelnym.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?

Technologia BPF powstała dość dawno, bo równo 20 lat temu. Wtedy to zrodził się pomysł przechwytywania pakietów sieciowych i użycia tej metody do zagnieżdżania dodatkowego kodu – w tym maszyn wirtualnych - w jądrze systemu Linux, bo taka jest właśnie idea tego rozwiązania. Rozwiązania, które umożliwia uruchamianie programów w trybie piaskownicy w jądrze systemu operacyjnego, rozszerzając jego możliwości bez wprowadzania zmian do kodu źródłowego jądra lub ładowania dodatkowych modułów jądra.

Linux Foundation informuje, że po technologię eBPF sięga ostatnio coraz więcej dostawców oprogramowania, używając jej do budowania infrastruktur IT. Facebook używa jej np. do równoważenia obciążeń w centrach danych, a Google wykorzystuje firmową technologię Cilium eBPF w swoich rozwiązaniach Kubernetes GKE i Anthos.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200