Technologia blockchain wkracza do smartfonów

Dwie firmy zamierzają wprowadzić wkrótce do swoich ofert smartfony wspierające w natywny sposób technologię blockchain, dzięki czemu ich użytkownicy będą mogli wykorzystywać je do handlowania cyfrowymi tokenami oraz przechowywać na nich kryptowaluty w trybie offline.

Po kilku miesiącach niepewności dzisiaj wiemy już na pewno, że tajwańska firma HTC wprowadzi jeszcze w tym roku do oferty smartfon wspierający technologię blockchain.

Znamy już nazwę urządzenia - HTC Exodus. Wszystko wskazuje na to, że może to być pierwszy na rynku smartfon wspierający w natywny sposób technologię blochchain. Jak zapewnia HTC, będzie on mógł pełnić rolę jednego z węzłów sieci blockchain, a jego użytkownicy będą mogli w bezpieczny sposób przechowywać w ich pamięci w trybie offline kryptowaluty.

Zobacz również:

Będą to mogły być np. takie kryptowaluty, jak Ethereum czy Bitcoin, a smartfon będzie wspierać wiele protokołów używanych przez technologie blockchain oraz zawierać rozwiązania, dzięki którym protokoły te będą ze sobą kompatybilne i będą mogły wymienić między sobą informacje i dane.

Drugim producentem, która zamierza jeszcze w tym roku poszerzyć ofertę o smartfon wspierający technologię blockchain, jest mającą swoją siedzibę w Szwajcarii firma Sirin Labs. Smartfon taki ma pojawić się na rynku za dwa do trzech miesięcy i ma kosztować ok. 1000 USD.

Urządzenie nosi nazwę Finney i pracuje pod kontrolą firmowego systemu operacyjnego SIRIN OS (oprogramowanie open source). Wraz ze smartfonem w ofercie firmy pojawić ma się też pojawić pecet typy "all-in-one", który również będzie wspierać technologię blochchain i pracować również pod kontrolą systemu operacyjnego SIRIN OS.

Wiadomo już, że smartfon Finney zawiera procesor Snapdragon 845 (Qualcomm), 128 GB pamięci systemowej i gniazdo na karty pamięci SD o pojemności maks. 2 TB. Jeśli chodzi o smartfon Exodus, to firma HTC jak dotąd nie podała szczegółów technicznych jego budowy.


TOP 200